• 2012-12-24

Dizajn po śląsku. Wystawa stała w Zamku Cieszyn

Codziennie w godzinach od 10.00 do 17.00 w Zamku Cieszyn można oglądać wystawę Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz. 

Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz, fot. Piotr Chlipalski (źródło: materiały prasowe)

Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz, fot. Piotr Chlipalski (źródło: materiały prasowe)

Poprawiają jakość przestrzeni publicznej, z sukcesem konkurują na międzynarodowych rynkach, ułatwiają i ubarwiają codzienne życie.

Nagrodzone i wyróżnione produkty, projekty graficzne i usługi ze wszystkich edycji konkursu trafiły na stałą wystawę. Powstała kolekcja Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz, która udowadnia, że symbolem Śląska staje się dobre wzornictwo. Do laureatów dotychczasowych siedmiu edycji będą dołączać kolejni, by na konkretnych przykładach pokazywać jak wygląda proces projektowy, jaką rolę odgrywa wzornictwo i co zyskają przedsiębiorcy, samorządy czy instytucje publiczne współpracujące z projektantem.

Jaki jest śląski dizajn? Jak rozwija się w województwie, które pierwsze w Polsce wpisało wzornictwo do Strategii Rozwoju Innowacji i w którym powstało pierwsze regionalne centrum dizajnu? Gdzie jest widoczny, jakie efekty przynosi, na jakie potrzeby odpowiada?

Śląsk wciąż kojarzy się z dobrą robotą, tyle że w XXI wieku dobra robota wymaga nie tylko solidności, ale również oryginalności. Jakość wiąże się z odpowiedzialnością wobec ludzi i środowiska. Sukces rynkowy należy do tych, którzy nie tylko odpowiadają na potrzeby klientów, ale je kreują. Technologia nie wyklucza rzemiosła, tak jak globalizacja lokalności. Wszystko to można zobaczyć na wystawie, bo takie są cechy śląskiego projektowania.

Prezentowana kolekcja obejmuje laureatów konkursu Śląska Rzecz od 2005 roku w kategoriach grafika użytkowa i produkt, a od 2011 roku także usługi. Jest to więc jedyna wystawa, na której w sąsiedztwie kotła grzewczego można zobaczyć system informacji na lotnisku, czy tomik poezji. Wszystkie pokazane projekty cechuje wysoka jakość wzornicza i perfekcja wykonania, a cała różnorodna kolekcja świadczy, jak bardzo zmienia się region wciąż stereotypowo kojarzony z ciężkim przemysłem.

Pokazanie laureatów Śląskiej Rzeczy to najlepsza okazja do rozmowy o dizajnie i zmieniającej się roli projektanta w społeczeństwie, ale również inspiracji i zabawy.

– Ewa Gołębiowska

Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz
Codziennie od godz. 10.00 do 17.00
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz