• 2012-12-24

Agnieszka Osiecka. Nie jesteś sama

19 i 20 stycznia w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie będzie można zobaczyć spektakl Nie jesteś sama, którego bohaterką jest Agnieszka Osiecka.

„Nie jesteś sama”, reż. Artur Barciś - spektakl (źródło: materiały prasowe)

„Nie jesteś sama”, reż. Artur Barciś - spektakl (źródło: materiały prasowe)

Nie jesteś sama, to spektakl o kobiecie, która wiele w życiu doświadczyła i niejedno widziała. Rzecz o miłości, tęsknocie, zdradzie i cierpieniu, ale też o przyjaźni, radości, nadziejach i marzeniach. Wszystko to opowiedziane słowami Agnieszki Osieckiej, wielkiej damy polskiej piosenki.

Na koncercie będzie można usłyszeć wiele znanych utworów, ale ich smak i ton będzie można odkrywać na nowo. Małgośka okaże się nie tylko żartobliwą historyjką z życia beztroskiej dziewczyny, ale wstrząsającą opowieścią porzuconej kobiety. Z kolei słowa żegnaj miły, no cóż, jak się żegnać – to już – z piosenki Ach Panie, Panowie – zabrzmią nie jak bolesna skarga na los, ale spokojna zgoda na rozstanie ze wszystkim, co przeminęło.

Piosenki Osieckiej bywają smutne, nostalgiczne, gorzkie. Ale drugie tyle jest żartobliwych, przekornych, ironicznych i wręcz zabawowych. Spektakl wyreżyserowany został przez znakomitego aktora Teatru Ateneum Artura Barcisia i zaśpiewany przez dwie wyborne aktorki – Stanisławę Celińską i Krystynę Tkacz.

Coraz trudniej jest mi uczyć się na pamięć kolejnych tekstów, ale podczas tej pracy przyszedł taki moment, kiedy stałam się trochę Agnieszką Osiecką – kobietą ze spektaklu, która mówi innym językiem, śpiewa piękne melodie. To dla mnie ogromna radość, bo co prawda jej teksty towarzyszyły mi już od szkoły teatralnej, ale nigdy w takim wymiarze jak przy pracy nad tym spektaklem. W tym czasie miałam również inne zobowiązania i Nie jesteś sama było dla mnie jak pyszny deser. Taka praca to czysta rozkosz.
Stanisława Celińska

Byłam zachwycona pomysłem spektaklu z dwóch powodów. Ważny jest dla mnie repertuar Agnieszki Osieckiej, jej teksty poruszają niezwykle głębokie struny uczuć. Bardzo ucieszyło mnie też towarzystwo Stasi Celińskiej, z którą kilkakrotnie spotykałyśmy się na drodze zawodowej, a i prywatnie bardzo się przyjaźnimy. Poddałyśmy się więc wspólnie wizji reżysera – Artura Barcisia, który dokonał wyboru piosenek Agnieszki Osieckiej.
Krystyna Tkacz

Wojciech Borkowski, którego opiece powierzono stronę muzyczną spektaklu, z wielkim wyczuciem podążył za wizją reżysera i aktorek i odważył się na zupełnie nowe aranżacje. Do ich wykonania zaprosił dwóch młodych, utalentowanych muzyków – Pawła Stankiewicza i Macieja Szczycińskiego.

Nie jesteś sama – utwory:

 1. Ludzkie, gadanie muz. S. Krajewski
 2. Małgośka, muz. K. Gaertner
 3. Bossanova do poduszki, muz. J. Mikuła
 4. Nie żałuję, muz. S. Krajewski
 5. Na zakręcie, muz P. Gintrowski
 6. Nie jesteś sama, muz. S. Krajewski
 7. Jeżeli miłość jest, muz. J. Bogacki
 8. Ach Panie, Panowie, muz. B. Okudżawa
 9. Zorba, muz. M. Theodorakis
 10. Damą być, muz. J. Mikuła
 11. Uciekaj moje serce, muz. S. Krajewski
 12. Kiedy mnie już nie będzie, muz. S. Krajewski
 13. Nie jest źle, muz. K. Komeda
 14. Sama chciała, muz. S. Krajewski
 15. Ja nie odchodzę kiedy trzeba, muz. N. Iwanowa
 16. Niech żyje bal, muz. S. Krajewski

Nie jesteś sama – piosenki Agnieszki Osieckiej
19 i 20 stycznia 2013 roku, godz. 19.00
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Scena Główna

Dodaj komentarz