• 2012-12-22

Skład obrazów w Zderzaku

8 stycznia w krakowskiej Galerii Zderzak odbędzie się wernisaż wystawy prac Łukasza Stokłosy zatytułowanej Skład obrazów. Ekspozycję będzie można oglądać do 16 lutego.

Łukasz Stokłosa, Wersal, 2012 olej napłótnie 70×80 (źródło: dzięki uprzejmości Galerii Zderzak)

Łukasz Stokłosa, Wersal, 2012 olej napłótnie 70×80 (źródło: dzięki uprzejmości Galerii Zderzak)

Druga indywidualna wystawa obrazów Łukasza Stokłosy wprowadzi odbiorcę ponownie w klimat noir. Razem z Autorem będzie można wędrować po opustoszałych wnętrzach europejskich pałaców zamienionych w muzea. Poczdam, Wersal, Nymphenburg… Galeria zamieni się w XVIII-wieczny skład obrazów – ścianę główną ciasno zapełnią płótna, na stołach i pulpitach można będzie oglądać fotografie, pamiątki z podróży.

Obrazy, które można będzie zobaczyć w składzie obrazów, są podwójnie zapośredniczone: Łukasz fotografuje / Łukasz maluje, a to, co dziwne i niesamowite, wydarza się między fotografią, a obrazem. Między intelektem, a erotyzmem. Widocznej biegłości technicznej malarza towarzyszą dyscyplina wewnętrzna i wysoka kultura.

Łukasz Stokłosa, Nymphenburg, 2012, olejpłótno, 60×70 (źródło: dzięki uprzejmości Galerii Zderzak)

Łukasz Stokłosa, Nymphenburg, 2012, olejpłótno, 60×70 (źródło: dzięki uprzejmości Galerii Zderzak)

Łukasz Stokłosa urodził się w 1986 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na krakowskiej ASP w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 2010 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dyplomem Śmierć i pożądanie (o motywie św. Sebastiana w kulturze).

W tym samym roku wziął udział w wystawie Ars Homo Erotica Pawła Leszkowicza w Muzeum Narodowym w Warszawie. Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej tj. filmu, serialu oraz pornografii. Obrazy Stokłosy są zmysłowe i inteligentne, pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, jak filmy w estetyce noir. Jego obrazy i obiekty przestrzenne znalazły już wielu kolekcjonerów.

Łukasz Stokłosa, Skład obrazów
8 stycznia – 16 lutego 2013
Wernisaż: wtorek 8 stycznia o godz. 19.00
Galeria Zderzak
Kraków, ul. Floriańska 3

1 komentarz do artykułu “Skład obrazów w Zderzaku”

  1. Zapraszam wszystkich pan Łukasz Stokłosa robi naprawdę kawał dobrej roboty.

Dodaj komentarz