• 2012-12-21

Quo vadis kulturo? – kongres w Krakowie

Quo vadis kulturo? - pytanie to było główną osią I Ogólnopolskiego Kongresu Instytucji Kultury, który odbył się 14 grudnia w Krakowie. Został zorganizowany przez firmę MJ Training oraz Fundację Wirtualna Kultura, a pod względem merytorycznym patronat objęła kancelaria prawnicza Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy.

I Ogólnopolski Kongres Instytucji Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

I Ogólnopolski Kongres Instytucji Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem organizatorów było zgromadzenie w jednym miejscu ludzi kultury, którzy mogli uczestniczyć w wykładach na temat sponsoringu, prawa, PR i marketingu w instytucjach kultury. Mogli także wymieniać swoje doświadczenia oraz praktyki i tym samym wrócić do swoich środowisk bogatsi o wiedzę by stosować ją przy kolejnych projektach.

Poszczególne panele kongresu były tak zaplanowane, by była to kulturalna pigułka dla wszystkich, którzy poszukują wiedzy na tematy żywotne dla kultury.
 Wskazane zostały nie tylko kruczki prawne i luki prawne w ustawach, ale podpowiedzieliśmy uczestnikom czego należy unikać oraz jakie działania są nielegalne. Przekazano wiedzę na temat jak znaleźć sponsora, jak prowadzić działalność instytucji kultury 
po rewolucyjnych zmianach i jak zainteresować media imprezą kulturalną.

Pierwszy panel przeprowadziła mec. Monika Brzozowska, dotyczył on kultury on-line w aspekcie prawnym. Największym zainteresowaniem cieszył się temat digitalizacji zbiorów, legalności umieszczania fotografii stworzonych do 1994 r. (kruczki prawne w ustawie) oraz wirtualne katalogi i wydawnictwa, cyfrowe encyklopedie i atlasy.

Sponsoring ach sponsoring – czyli praktyczne podpowiedzi jak znaleźć mecenasa instytucji kultury – ten temat omówiła Katarzyna Moliszewska-Spandel, specjalistka ds. promocji i organizacji widowni, sponsorship manager Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN. Przekonała zebranych o tym, że znalezienie sponsora nie musi być wcale trudne jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i będziemy konsekwentni w realizacji zamierzonej strategii.

Dużym zainteresowaniem wśród zebranych cieszył się panel poświęcony zamówieniom publicznym. Zaprezentowała go radca prawny, Malwina Żurek-Majerska. Zamówienia z wolnej ręki, prace projektowe i procedura konkursowa to niektóre z tematów, szeroko dyskutowanych podczas panelu.

Anna Król, prezes zarządu agencji Go Culture, specjalizującej się w komunikacji kultury z mediami, przekazała praktyczne podpowiedzi co interesuje media oraz jak wywołać ich zainteresowanie.

Zmieniają się formy komunikacji kultury z potencjalnymi zainteresowanymi dlatego nie mogło zabraknąć rozważań na temat: Nietypowe akcje kulturalno – edukacyjne – pop kultura czy konieczność? Anna Salomea Kubica, m.in. menadżer kultury i trener wielokulturowy, opowiedziała o dwóch projektach kierowanych do licealistów i studentów – MEDIALAB oraz Kampus Kulturowy. Przykłady te wskazały na duży potencjał w relacjach pomiędzy kulturą a młodymi ludźmi, do których kluczem dotarcia jest odpowiedni dobór środków komunikacji, tak by zapewnić atrakcyjność realizowanego wydarzenia.

O Rewolucji w kulturze, czyli o zmianach jakie nastąpiły po nowelizacji ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej opowiadał Przemysław Wolski, główny specjalista ds. Prawno-Organizacyjnych i Kontroli Wewnętrznej. Autor książki: Nowe wynagrodzenia pracowników instytucji kultury i inne nowe przepisy o działalności kulturalnej. Przedstawił zagadnienia prawa pracy w kulturze, podziału instytucji kultury i konsekwencji z tego wynikających, a także roli menadżera w instytucji kultury.

Całość zakończył panel poświęcony Kulturalnej obsłudze klienta, czyli savoir vivre w instytucji kultury. Poprowadziła go Pani Maria Bujas-Łukaszewska, manager ds. szkoleń w firmie Cracow Union i stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego MSZ, opisała podstawowe zasady przyjmowania gości oraz organizacji oficjalnych spotkań. A część praktyczną uczestnicy mogli doświadczyć na sobie podczas uroczystej kolacji kongresowej, która zakończyła I Kongres Instytucji kultury. Rolę mistrza ceremonii przyjęła na siebie Pani Maria.

I Kongres Instytucji Kultury

14 grudnia, Kraków

 

 

Dodaj komentarz