• 2012-12-21

Mayamural – majański tetris w Krakowie

19 grudnia na krakowskim Podgórzu, przy ul. Józefńskiej 24 odbyła się oficjalna inauguracja oraz prezentacja Mayamuralu, a także spotkanie z twórcami i organizatorami projektu.

Mayamural, zdjęcia z realizacji projektu, dzień 3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mayamural, zdjęcia z realizacji projektu, dzień 3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 6 do 10 grudnia w Krakowie powstawał Mayamural – monumentalne malowidło naścienne inspirowane wykonaną przez Majów inskrypcją z Tortuguero (VII w.) – tą, która popularnie uznawana jest za zapowiedź końca świata 21 grudnia 2012 roku. Mural powstał w Podgórzu, na ścianie budynku na ul. Józefińskiej 24. Został wykonany w ramach Sztuki Gniewu – festiwalu sztuki angażującej, organizowanej przez Teatr Nowy w Krakowie.

Projekt muralu dekonstruuje inskrypcję i w remiksie układa składające się na nią glify – pismo Majów – w ostatni etap kultowej gry komputerowej Tetris. Uwydatnia nekromarketingowy, sprzedażowy i popkulturowy charakter zainteresowania kulturą Majów w kontekście przepowiedni – interpretowanej właśnie na zasadzie remiksu, bardziej niż zgodnie z wiedzą historyczną i naukową; budzącej zainteresowanie z powodu sensacyjności i nośności medialnej komunikatu o apokalipsie, a nie ze względu na dziedzictwo kulturowe prekolumbijskich ludów Ameryki Środkowej. Sugeruje również, że koniec świata nie nastąpi w związku z przepowiednią Majów – a wszystko zależy od gracza: od społeczeństwa i akcji przez nie podejmowanych.

Projekt zostanie wykonany w ramach Sztuki Gniewu – festiwalu sztuki angażującej, organizowanego przez Teatr Nowy w Krakowie. Mural zaprojektowała autorka projektów krakowskich murali, Typomuralu i Ekomuralu na Zabłociu, pracowniczka krakowskiej ASP, Aleksandra Toborowicz, a pomysłodawcą i organizatorem inicjatywy jest doktorant UJ, Michał Pałasz. Do organizacji wydarzenia zostali zaangażowani studenci zarządzania kulturą UJ, a wykonają go, doświadczeni w malowaniu murali, studenci ASP oraz Artur Wabik. Przedsięwzięciu sprzyjają i partnerują Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Instytut Kultury UJ oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Inicjatywa została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez światowej klasy ekspertów z dziedziny majologii. Swoją przychylność projektowi wyrazili m.in. Sven Gronemeyer (University of Melbourne) – autor wielu publikacji dotyczących inskrypcji z Tortuguero, który udostępnił autorski rysunek inskrypcji, który został następnie poddany twórczemu remiksowi; Harri Kettunen (University of Helsinki) oraz Christophe Helmke (University of Copenhagen) – autorzy podręcznika Wstęp do hieroglifów Majów, dr Jarosław Źrałka (Uniwersytet Jagielloński), archeolog, specjalista zajmujący się kulturą Majów, w tym prekolumbijskimi graffiti Majów, oraz Monika Banach i Magdalena Rusek – organizatorki Cracow Maya Conference. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Mayamural, zdjęcia z realizacji projektu, dzień 5 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mayamural, zdjęcia z realizacji projektu, dzień 5 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mural zorganizowany w ramach projektu Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie Sztuka Gniewu – festiwal sztuki angażującej. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków, Województwa Małopolskiego.

Partnerzy projektu: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Instytut Kultury UJ, Instytut Cervantesa w Krakowie, Castorama, Props

Pomysł i organizacja: Michał Pałasz
Projekt: Aleksandra Toborowicz
Wykonanie: Weronika Kasprzyk, Aleksandra Piórek, Paulina Lichwicka, Joanna Róg-Ociepka, Artur Wabik, Łukasz Podolak, Aleksandra Toborowicz
Majologia: Jarosław Źrałka, Sven Gronemeyer, Monika Banach, Magdalena Rusek
Koordynacja: Agnieszka Unzeitig, Ola Dzwierzyńska, Joanna Foryś, Marta Sukiennik, Anna Kapusta, Iwona Sztajner
Kurator festiwalu: Tomasz Kireńczuk
Koordynator: Dana Bień
Producent: Piotr Sieklucki

Dodaj komentarz