• 2012-12-20

Seweryn Swacha Efekt zamkniętych oczu

Od 14 grudnia w BWA Galerii Sanockiej będzie można oglądać wystawę pt. Efekt zamkniętych oczu …, autorem prac jest Seweryn Swacha.

Seweryn Swacha, „Śpioch”, olej, płótno, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seweryn Swacha, „Śpioch”, olej, płótno, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sleeper (Kruger) to niby lekki uśpiony obraz. Jest on swoistym monogramem renesansu. Stylistyka lśniącej powierzchni, laserunkowego sfumato łudząco usypia Freddy’ego, popularnego celebrytę zła. To jeden z obrazów nowego cyklu prac Seweryna Swachy.

Wizja portretu Swachy, jest dokumentacją postaci transformowanej przez media, fałszywego ideału, technicznego społeczeństwa, klanu bohaterów. Autor, wyraża myśl amerykańskiego współczesnego socjobiologa Edwarda Osborne’a Wilsona, mówiącą o poszukiwaniu tzw. estetyki z ludzką twarzą. Obraz jest tu powieleniem, pastiszem massmediów jak i sztuki dawnych mistrzów. Włączanie medialnych postaci w pseudotradycyjną technikę przedstawiania nasuwa nowe postrzeganie malarskiego stylu jako “Dark pop“. Cudowni bohaterzy są tu jedynie pretekstem, pierwszoplanową rolę stanowi analiza tradycji i techniki malarskiej jako portretu malarskiego….

Magdalena Komborska

Swacha zdobywa i gromadzi na płótnie informacje zewsząd, jego malarstwo opiera się na kojarzeniu elementów znaczeniowo odległych, Swacha pokazuje jak pozorna jest ich osobność. Jego twórczość jest niejednorodna i rozedrgana, jako malarz sprawia wrażenie jakby chciał wszystko doświadczyć, każdej techniki, każdego sposobu myślenia o obrazie, przekonać się na wlanej skórze, na swoim własnym płótnie, że to zadziała. A jeśli nie zadziała, utrwalić porażkę/usterkę.

Fragment tekstu z katalogu Zielona z Jelenią mylą mi się, Piotr Machłajewski, BWA Jelenia Góra, 2010

Seweryn Swacha, Efekt zamkniętych oczu …
Wernisaż: 14 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 stycznia 2013 roku
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
Sanok

Dodaj komentarz