• 2012-12-20

Izabela Żółcińska Ciała rzek/ Odra

Od 20 grudnia w Galerii Aneks w Opolu można oglądać projekt Izabeli Żółcińskiej pt. Ciała rzek/ Odra.

Izabela Żółcińska, „Odra”, wizualizacja projektu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Żółcińska, „Odra”, wizualizacja projektu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komentarz autorki projektu:

Nie mam pojęcia, kiedy następuje ten moment – uznania rzeki za swoją. Być może dopełnia się on na tej samej zasadzie, na jakiej ptaki uznają za rodzica pierwszy poruszający się w zasięgu kształt, co tak wzruszająco opisali etologowie, ale równie dobrze może to być sprawa całkiem dorosłego przywiązania, które sprawia, że widok rzeki (z okna pokoju lub w czasie spaceru) staje się niezbędny, kojący i terapeutyczny. Sądzę, że w jakimś nie do końca poznanym procesie, taka własna rzeka zakorzenia nas w sobie, jej nurt tajemniczo zlewa się z nurtem naszych myśli…

Olga Tokarczuk, opowiadanie pt. Potęga Odry, Kafka 2003, nr 9

Preparat. W gabinecie osobliwości ciało Odry wraz z jej dorzeczem tworzy rozległy organizm wystawiony na widok publiczny w przeszklonym pomieszczeniu – akwarium. Na zewnątrz panuje niska temperatura konserwująca ten osobliwy sopel. Organizm, wypreparowany z pozostałych elementów mapy, zdradza charakter miejsca, w którym jest zakorzeniony. Nagość technicznie uzyskanego kształtu pozwala obserwować z dystansu. Na co dzień wchłaniam obraz bezkształtnej wody nieświadoma jej kryształów, tak precyzyjnie opisanych i udokumentowanych przez Masaru Emoto. Czujący wodny organizm dopasowuje się do warunków życia, sam je również kreuje, stymuluje lub niszczy. Wchodzi w relacje z kształtującą go sytuacją ekonomiczną, prowadzoną na tym obszarze gospodarką wodną, rzeźbą terenu, klimatem, inwencją lub indolencją człowieka. Podobnie jak w naszych ciałach odciska w nim swój ślad władza społeczna. Jego kształt to również rezonans pywatnego stosunku do nas samych.

Izabela Żółcińska urodziła się w 1975 roku. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplomy z zakresu malarstwa sztalugowego: Oddalenie – obraz na granicy widzialności oraz z zakresu edukacji artystycznej: Sennik współczesny – analiza wybranych zjawisk kultury i indywidualnych postaw artystycznych pod kątem oniryzmu. Obszary działalności Żółcińskiej to: pogranicza mediów – malarstwo, instalacja, działania w przestrzeni publicznej oraz animacja kultury. Wystawiała swoje prace artystyczne w: Warszawie (instalacja świetlna w przestrzeni publicznej Ściana ciepła ul. Hoża 42, instalacja Zjawiska kapilarne, Cysterna CSW Zamek Ujazdowski), Poznaniu (projekcja w przestrzeni publicznej Plus Minus / Faza REM, Galeria Ego), Radomiu (Festiwal im. Jerzego Buszy: Random in Radom, Muzeum Sztuki Współczesnej), Knoxville (Plus Minus, Pienkow Art Gallery), Berlinie (SIEGesIKONen / Ikony zwycięstwa – transFORM 100 artystów – 1980, 1989, 2009, Humboldt Umspannwerk). 2010/ Nagroda EXIT za rok 2010/. Mieszka i pracuje w Polsce oraz Norwegii.

Izabela Żółcińska, projekt Ciała rzek/ Odra
Wernisaż: 20 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Projekt do oglądania całą dobę do 27 stycznia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Aneks
pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz