• 2012-12-20

Debiutancka płyta zespołu Babadag

15 grudnia nakładem wydawnictwa Lado ABC ukazała się debiutancka płyta zespołu Babadag.

Babadag, okladka (źródło: materiały prasow

Babadag, okladka (źródło: materiały prasowe)

Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej. Założeniem było stworzenie i granie muzyki organicznej – wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach – po polsku i po angielsku – wykorzystujących klasyczne toposy i symbole, przetrawione przez współczesną wrażliwość samej autorki.

Na początku zespół funkcjonował jako duet, Bilińska zaczęła tworzyć i aranżować materiał wraz z basistą Szymonem Tarkowskim. W takim składzie Babadag zagrał swoje pierwsze koncerty. Później dołączali stopniowo także Hubert Zemler (Horny Trees, Ritmodelia, Piętnastka) i Maciej Cieślak (Ścianka), uzupełniając egzotyczne do tej pory instrumentarium – glockenspiel, banjo, steel drum i looper – o perkusję i gitarę elektryczną oraz klasyczną. Ważnym dopełnieniem muzyki i nieodzownym elementem projektu, współtworzącym jego oniryczny, nieco mistyczny klimat, są zdjęcia i wizualizacje Julki Paluszkiewicz, wspomaganej przez Macieja Stępińskiego, które widnieją na okładce debiutanckiej płyty Babadag i towarzyszą muzyce na koncertach.

Materiał na płytę Babadag powstawał w 2010-2011 roku. Muzykę i teksty napisała Ola Bilińska, założycielka projektu. Aranże utworów powstawały na próbach, przy udziale całego zespołu. Głównym założeniem Babadag jest organiczność, naturalność, powrót do tradycji zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i sposób jej rejestracji, więc od początku jasna była kwestia nagrywania: na taśmie, na analogowym sprzęcie i na setkę. W listopadzie 2011 roku zespół wszedł zatem do studia im. Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie przez tydzień, pod okiem Maćka Cieślaka, który stał się współproducentem płyty i przy okazji gitarzystą zespołu, nagrał większość materiału.

Przez kolejny miesiąc Ola wraz z Maćkiem dogrywała dodatkowe wokale i instrumenty. W sesji wzięli udział także goście: Michał Pruszkowski (Tlen) na euphonium, Piotr Janiec (Frozen Bird) na tubie i Andrzej Smolik na syntezatorze OP-1. Ta sesja była prawdziwą szkołą życia dla Oli, która często musiała na żywo nagrywać wokal, grając jedocześnie na banjo lub glockenspielu, ze świadomością, że na taśmie nie ma czegoś takiego jak podmianki. Podobnie sytuacja wyglądała przy miksach, które Ola z Maćkiem zrobili na analogowej konsolecie, dokonując wszelkich zmian za bieżąco, w trakcie przegrywania utworów z taśmy 16-śladowej na dwuślad.

Po miksach materiał powędrował do Nowego Jorku, do Studia West West Side Music, na mastering. Cudem przetrwawszy huragan Sandy, powrócił na początku października do Warszawy, do tłoczni. Płyta, w oprawie graficznej Macia Morettiego, ze zdjęciami Julki Paluszkiewicz / Macieja Stępińskiego, zawiera 10 kompozycji.

Skład zespołu:

  • Ola Bilińska – wokal, glockenspiel, banjo, steel drum
  • Szymon Tarkowski – bas, steel drum, melodyka
  • Hubert Zemler – perkusja, perkusjonalia, glockenspiel
  • Maciej Cieślak – gitar elektryczna i akustyczna, wokal

Babadag Babadag
15 grudnia 2012 roku
Lado ABC

Dodaj komentarz