• 2012-12-19

Justyna Mazur Druckstein

Od 19 grudnia w Bunkrze Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę prac Justyny Mazur pt. Druckstein.

Justyna Mazur, „Druckstein”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Mazur, „Druckstein”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Druckstein jest opowieścią o procesie wydobywania i właściwościach kamienia litograficznego. Justyna Mazur postrzega go jako magiczną, pełną tajemnic substancję, dzięki której w XIX wieku Alois Senefelder mógł wynaleźć technologię umożliwiającą niemal masowy druk. Pod tym względem litografia przyczyniła się do upowszechniania masowych wizerunków, również w XX wieku, kiedy jej funkcję stopniowo przejmowały fotografia i druk offsetowy.

Artystka odbyła podróż do źródła, do złóż Solnhofen w Bawarii, z których pozyskuje się do dzisiaj kamień, a którego jest już tam coraz mniej. Nie tylko dlatego kamień jest trudny do uchwycenia. Przeszkodą jest jego specyficzna materia. Występuje rzadko, poza tym nie każdy głaz wydobyty ze złoża ma odpowiednie właściwości. Właściwy potrafią rozpoznać tylko znawcy. Kamień litograficzny z Solnhofen eksportowany jest do wszystkich zakątków świata i ma zastosowanie przede wszystkim w warsztacie graficznym. Jednak w bliskiej okolicy, np. w miasteczku Eichstätt, posłużył jako element wystroju domów i surowiec budowlany. Ludzie, którzy mieszkają w tym regionie wydają się przywiązani do tradycji i świadomi znaczenia odkrycia litografii. Kamień wydobywany jest do dzisiaj, mimo że z ekonomicznego punktu widzenia jest to zupełnie nieopłacalne.

Goethe-Guerilla Kraków to grupa 9 osób w wieku 20-25 lat wybranych z inicjatywy Goethe-Institutu w Krakowie. Od stycznia 2012 działają wspólnie, omawiając strategię, pomysły i możliwości każdego z osobna. Efektem działań stanie się seria niezależnych projektów kulturalnych angażujących różne obszary sztuki, historii i nauk społecznych.

Justyna Mazur to krakowska artystka, pracuje jako asystentka w pracowni litografii Wydziału Sztuki UP w Krakowie. Jest współautorką cyklu warsztatów artystycznych Sztukolotnia. Wspólnie z Justyną Sławik tworzy artystyczny tandem Duet Justyn.

Kurator: Krzysztof Siatka

Justyna Mazur, Druckstein
Wernisaż: 19 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz