• 2012-12-19

Artur Malewski People Get Ready

21 grudnia w Galerii Wschodniej w Łodzi odbędzie się pokaz pt. People Get Ready, którego autorem jest Artur Malewski. Projekt stanowi kolejną odsłonę projektu Kręgi Wschodniej II w ramach Sztuki Obiecanej.

Projekt Sztuka Obiecana, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Sztuka Obiecana, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Malewski tak mówi o swoim projekcie:

Wszystko ma swój początek i koniec. Hipotez o końcu świata jest wiele. Różnią się, ale spina je wspólna data 21.12.2012 zainspirowana kalendarzem majów, bowiem kończy się on właśnie w tym dniu. (..) Esencjonalny sposób myślenia o nas samych jako istotach wyjątkowych sprzyja powstawaniu wielu form przebudzenia. Raz przebudzenie to duchowość, gdzie życie w jego aspektach codzienności jest śnieniem. Innym razem przebudzenie jest celem każdego człowieka, w którym rozwój osobisty odgrywa role nadrzędną jest wyjściem z błądzenia. Niezależne od jego postaci, umacniamy się w wierze, bądź nabieramy przekonania, a oświecenie staje się dochodowym towarem dla jego twórców.

Z tych mniej więcej powodów moje działanie nie miało na celu przebudzić z czegokolwiek, a jedynie pobudzić do wspólnego działania. Zaczęło się w sierpniu 2011 roku od napisania listu do Romana Kostrzewskiego, w którym zaproponowałem wspólne spotkanie. Był to początek mojego udziału w projekcie Przebudzenie – przed końcem świata,którego kuratorem była Karina Dzieweczyńska z Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu.

Roman Kostrzewski odpowiedział na mój list i rok później w sierpniu 2012 po raz pierwszy w życiu spotkaliśmy się w Elblągu, przed końcem świata. Spotkanie nietypowe bo opatrzone szyldem remake wideoklipu People get ready Jeffa Beck i Roda Stewarta, w role których wcielił się Roman i ja. Ponowne wytworzenie tego samego scenariusza (spotkania), w którym zamianie uległy jedynie postaci występujące oraz sceneria można odczytać jako trwałość, przekładalność, a nie tworzenie. Ten stan trwania wspólnoty wygrywa ze snuciem wizji jego końca. Zorganizowany w Galerii Wschodniej pokaz zbiegnie się z sugerowaną datą końca świata, być może końcem tego miejsca sztuki, a towarzyszyć temu będzie muzyka i śpiew.

Artur Malewski, People Get Ready
Pokaz odbędzie się 21 grudnia 2012 roku o godzinie 21.00
Galeria Wschodnia
ul. Wschodnia 29/3
Łódź

Dodaj komentarz