• 2012-12-18

Jezus Chrystus Zbawiciel w Łaźni Nowej

10 stycznia w Łaźni Nowej w Krakowie odbędzie się premierowy pokaz spektaklu Jezus Chrystus Zbawiciel. Reżyserem przedstawienia jest Michał Zadara.

„Jezus Chrystus Zbawiciel", reż. Michał Zadara, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiał prasowy)

„Jezus Chrystus Zbawiciel", reż. Michał Zadara, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiał prasowy)

Michał Zadara inscenizuje, jeszcze nigdy w Polsce nie wystawiany monolog Kinskiego. Aktorka Barbara Wysocka, perkusista Leszek Lorent i gitarzysta Bartek Tyciński przypominają widzom, dlaczego ustatkowane społeczeństwo tak bardzo nie mogło znieść Jezusa i wolało go zabić, niż konfrontować się z jego słowami.

W 1971 roku Klaus Kinski, jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najwybitniejszych aktorów niemieckich, przez długie lata współpracownik Wernera Herzoga, dwukrotnie wygłosił własną wersję życia Jezusa Chrystusa. Scenariusz jest uwieńczeniem jego wieloletniego zainteresowania Ewangeliami. Był to ostatni występ Kinskiego przed widzami na żywo.

Kinski przedstawił Jezusa jako jednego z najodważniejszych, najbardziej wolnych, najnowocześniejszych spośród wszystkich ludzi, który woli dać się zmasakrować, niż żywcem zgnić wraz z innymi. Kinski wyrwał figurę Jezusa instytucjom władzy i przywrócił go kontrkulturze, przypominając nam, że Jezus nie chciał nigdy być sojusznikiem jakiejkolwiek władzy i przeciwstawiał się wszystkim stosunkom, w których człowiek jest poniżany, kategoryzowany, instrumentalizowany czy wykorzystywany.

Jezus Chrystus Zbawiciel, reż. Michał Zadara
Premiera: 10 stycznia 2013 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 11, 12 i 13 stycznia 2013, godz. 19.00
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
Kraków

Dodaj komentarz