• 2012-12-17

Oskar Dawicki jako Performer

Od 18 stycznia w galerii Art Stations w Poznaniu będzie można oglądać wystawę Performer, podczas której Oskar Dawicki odegra główną rolę. Kuratorem ekspozycji jest Łukasz Gorczyca.

Oskar Dawicki, „Performer”, wystawa w Art Stations w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Dawicki, „Performer”, wystawa w Art Stations w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Performer to przedsięwzięcie szczególne, wystawa artysty – Oskara Dawickiego, a jednocześnie łącząca różne dyscypliny – sztukę, film i literaturę – opowieść o nim samym jako postaci fikcyjnej. Tytułowy performer, alter ego Dawickiego, pojawia się tu w różnych wcieleniach, również w towarzystwie zaprzyjaźnionych artystów oraz prac z Kolekcji Grażyny Kulczyk, nieustannie badając granice między dziełem sztuki a rzeczywistością.

Oskar Dawicki urodził się w 1971 roku na Kociewiu. Posługuje się metodami sztuki konceptualnej i performansu, aby reaktywować postromantyczną figurę twórcy zarażonego egzystencjalnym bólem istnienia. Uprawia ponowoczesne dzieło totalne, w którym sztuka i życie zlewają się w jedno: ciąg mniej lub bardziej spektakularnych klęsk i drobnych codziennych porażek prowadzących do ostatecznej wielkiej przegranej – śmierci.

Oskar Dawicki, „Portret człowieka, który sprzedał kamień nerkowy swojego ojca”, 2010, fotografia, fot. dzięki uprzejmości galerii Raster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Dawicki, „Portret człowieka, który sprzedał kamień nerkowy swojego ojca”, 2010, fotografia, fot. dzięki uprzejmości galerii Raster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawicki przyjmuje rolę ironisty i iluzjonisty, wdziewa nieco przymałą i wyblakłą brokatową marynarkę, by zaczarować na krótką chwilę publiczność swoim przewrotnym poczuciem humoru i cierpkim sceptycyzmem. Przybliża nas do ostatecznego doświadczenia, a zarazem wskazuje niezliczone drogi ucieczki. Jego różnorodne formalnie prace, jak i prywatne życie układają się w logiczny ciąg, co stało się przedmiotem powieści biograficznej W połowie puste (2010), za sprawą której artysta Oskar Dawicki stał się bohaterem literackim. Jej drugie, uaktualnione wydanie towarzyszy wystawie w galerii Art Stations.

Kolejnym elementem gry, w którą wciąga nas artysta jest pełnometrażowy film fabularny, w którym Dawicki gra samego siebie. Prezentowana przez nas wystawa jest częścią tego przedsięwzięcia: jest po części planem filmowym, a zarazem kinem, w którym można obejrzeć fragmenty przygotowywanego filmu. To jeszcze jedna – po powieści – forma narracji o życiu i sztuce Oskara Dawickiego, zawierająca w sobie elementy retrospektywy i fikcji, ale też życiowe i artystyczne przyjaźnie artysty.

W roli tytułowej: Oskar Dawicki
Udział biorą: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Vanessa Beecroft, Edward Dwurnik, Zbigniew Libera, Jacek Malczewski, Roman Opałka, Zbigniew Rogalski i inni.
Kurator wystawy Performer: Łukasz Gorczyca
Scenariusz i reżyseria filmu Performer: Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda
Operator filmu: Łukasz Gutt
Producent filmu: Wajda Studio
Współproducent: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk,
Koproducenci: Telewizja Polska SA, Heliograf, Film Factory, Artcore

Oskar Dawicki, Performer
Wernisaż: 17 stycznia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Galeria Art Stations
ul. Półwiejska 42
Poznań

Dodaj komentarz