• 2012-12-15

Przegląd Filmów Fińskich w kinie Muranów

Od 18 do 20 grudnia  w warszawskim kinie Muranów potrwa Przegląd Filmów Fińskich.

„Matka Edeniin”, reż. Rax Rinnekangas - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Matka Edeniin”, reż. Rax Rinnekangas - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną najlepsze filmy wyprodukowane w ciągu ostatnich lat w Finlandii.

Gośćmi pokazów będą: Antti Jokinen – reż. filmu Oczyszczenie, Markus Sellin – producent filmu Oczyszczenie oraz Mara Jelinko reżyser filmu Zadłużona.

Program:

18 grudnia, wtorek

  • 19.30 Oczyszczenie, reż. Antti Jokinen, Finlandia / Estonia 2012, 125’.

19 grudnia, środa

  • 18.00 Zaraz osiemnastka,  reż. Maarit Lalli, Finlandia, 112’.
  • 20.15 Zadłużona, reż. Mara Jelinko, Finlandia 2011, 95’.

20 grudnia, czwartek

  • 18.00 Droga do Edenu, reż. Rex Rinnekangas, Finlandia 2012, 100’.
  • 20.00 Oczyszczenie,  reż. Antti Jokinen, Finlandia / Estonia 2012, 125’.

Opisy filmów:

Oczyszczenie, to zapierająca dech w piersiach historia dwóch kobiet, których losy splata wspólna, haniebna przeszłość. Jest rok 1992, podstarzała Aliide Truu mieszka sama w domu na estońskiej wsi. Pewnej nocy na podwórzu odnajduje młodą kobietę, Zarę. Okazuje się, że uciekła rosyjskiej mafii, która przetrzymywała ją jako niewolnicę seksualną.

Obu kobietom udało się przeżyć. Aliide wspomina tragiczną młodzieńczą miłość i dokonane wybory, które przypieczętowały los jej najbliższych. Los Zary, zmuszonej do swoich decyzji, pokazuje że choć czasy są inne, to prześladowanie nie skończyło się, a jedynie zmieniło formę. Gdy Aliide dowiaduje się, że dziewczyna jest z nią spokrewniona, rozpoczyna się stopniowe odkrywanie przeszłości.

Film jest oficjalnym przedstawicielem Finlandii w wyścigu do Oskara, w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Film oparty jest na motywach powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Sofi Oksanen. Książka zdobyła szereg nagród literackich, m.in. Nordic Council Literature Prize, Le Prix du Roman Fnac Prix Femina Etranger. Brytyjski Sunday Times uznał ją, za jedną z najważniejszych książek roku 2010.

Droga do Edenu opowiada o  zimowej podróży pochodzących z dwóch różnych kultur artystów po słynnym regionie winiarskim Rioja w północnej Hiszpanii.

Jeden z mężczyzn, mieszkający w Finlandii kompozytor Ignacio, boryka się z poczuciem winy z powodu wypadku samochodowego córki. Drugi z mężczyzn, mieszkający w Hiszpanii artysta Comaz, cierpi na niemoc twórczą.

Na jednym ze wzgórz rejonu Rioja mężczyźni spotykają szczególnego włóczęgę. Dzięki jego radzie udają się do kaplicy dawnego mnicha-pustelnika, w której nieoczekiwane zdarzenia zmieniają ich stosunek do poczucia winy, niewiary i przebaczenia.

Zadłużona, to opowieść o Elli (Heidi Linden), bawiącej się w klubach, ciężko zadłużonej studentce biologii, która mimo pracy na dwa etaty wciąż walczy by związać koniec z końcem. Gdy po przygodnie spędzonej nocy mężczyzna opacznie zrozumie charakter ich spotkania i pozostawi jej trzysta euro, Elli postanawia spróbować prostytucji jako źródła dochodu.

Tymczasem, Iris (Kristina Puukko) jest częścią zespołu brutalnych windykatorów. Interesuje ją Andrei (Juha Arola), również członek zespołu. Przez przypadek, Andrei spotyka Elli i po krótkim czasie zaczyna planować ich wspólną przyszłość z dala od dotychczasowego życia.

W październiku tego roku film otrzymał nagrodę jury Raindance Film Festival w Londynie za najlepszy debiut reżyserski.

Zaraz osiemnastka

Było nas pięciu facetów. Trzymaliśmy razem na dobre i złe – przez większość czasu. Myślę, że wszyscy mieli normalne rodziny. Zwykłe problemy. Normalne uczucia. Nie było nic, czego nie mogliśmy pokonać. A potem jednego roku, z jakiegoś powodu, to wszystko zaczęło się pieprzyć.

Przegląd Filmów Fińskich
Od 18 do 20 grudnia 2012 roku
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz