• 2012-12-15

Płatonow czyli Antoni Czechow w Lublinie

15 grudnia w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Lublinie będzie miała miejsce premiera sztuki Płatonow, której autorem jest Antoni Czechow.

 „Płatonow”, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Płatonow”, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - plakat (źródło: materiały prasowe)

Adam Tarn nazwał Płatonowa źródłem i kluczem do dramaturgii Czechowowskiej. Bohaterowie tej sztuki żyją w świecie, w którym gazetowe komunały mieszają się z cytatami z Biblii, poezja przeplata się z operetkowymi szlagwortami, a prawdę częściej można usłyszeć z ust koniokrada niż od przedstawicieli miejscowej elity. Ten świat bez formy niepokojąco zaczyna wówczas przypominać naszą rzeczywistość, a irytujący i czarujący zarazem kabotyn Płatonow okazuje się wtedy być bohaterem naszych czasów.

Czytając Płatonowa trudno oprzeć się wrażeniu przygnębiającej banalności, banalne jest zarówno to, co dobre czy szlachetne, jak i to, co złe i egoistyczne. Młody dwudziestoletni Antoni Czechow zmusza nas bowiem do wejścia w rozgadany świat małych prowincjonalnych interesików i romansików, każe nam słuchać wynurzeń przedwcześnie postarzałego powiatowego Don Juana i zapijaczonego Hamleta jednocześnie, który porzucił marzenia o naprawianiu świata, ale nie zdjął dającej poczucie bezkarności maski błazna. I tak wszystko – nawet miłość i śmierć – jest w tym świecie zagadywane i rozmamływane.

Teatr tej młodzieńczej sztuki Czechowa nie może po prostu przenieść na scenę. Musi się zmierzyć z jej rozmiarami, gąszczem wątków i postaci czy tradycją dotychczasowych realizacji. W Lublinie po raz pierwszy Płatonow zostanie zagrany w nowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru im. Juliusza Osterwy przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, który uwzględni fragmenty dotychczas pomijane i nietłumaczone na język polski. Spektakl wyreżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, od niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Jarosław Cymerman.

Za scenografię odpowiedzialny jest Jacek Malinowski. Kostiumy przygotowała  Magdalena Dąbrowska. Muzykę skomponował Michał Jacaszek. Choreografia – Maciej Zakliczyński; światło – Marek Oleniacz; dramaturgia – Dana Łukasińska.

Płatonow, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur
Premiera: 15 grudnia 2012 roku
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Dodaj komentarz