• 2012-12-13

Wokół Tarkowskiego – multimedialne warsztaty w kinie Iluzjon

17 i 29 grudnia w kinie Iluzjon w Warszawie odbędą się warsztaty filmowe Wokół Tarkowskiego, poświęcone twórczości reżysera.

Andrzej Tarkowski - reżyser (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Tarkowski - reżyser (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty stanowią swoistą klamrę przeglądu filmowego poświęconego Tarkowskiemu, na który złożyło się siedem spośród ośmiu filmów, które zrealizował w czasie niemal trzydziestu lat pracy.

Celem warsztatów jest zaprezentowanie praktycznej strony pracy związanej z analizą i interpretacją dzieła filmowego. Niekiedy poszczególne sceny ujawniają swoją pełnię znaczeń dopiero po uważnej analizie różnych elementów współtworzących obraz filmowy i dostrzeżeniu istniejących pomiędzy nimi powiązań.

W wypadku twórczości Tarkowskiego, który potrafił mówić o świecie przeżyć wewnętrznych człowieka, a równocześnie musiał ukrywać obecne w jego filmach przesłanie przed partyjnymi cenzorami, kunszt warsztatowy był niezwykle istotny.

Podczas interaktywnych spotkań uczestnicy będą mieli okazję odkrywać szczegóły kryjące się w kadrach filmów rosyjskiego reżysera. Zwykle taki rodzaj pracy analitycznej pozostaje w sferze działań indywidualnych. W tym wypadku warsztat ma charakter otwarty, również w znaczeniu otwarcia na wymianę opinii i dyskusję dotyczącą twórczości Tarkowskiego.

Dodatkowo projekcje filmów Stalker i Solaris poprzedzi słowo wstępne dr Seweryna Kuśmierczyka.

Uzupełnieniem wydarzenia będzie promocja książki Seweryna Kuśmierczyka Księga filmów Andrzeja Tarkowskiego wydana w 2012 roku.

Warsztaty filmowe Wokół Tarkowskiego
17 i 19 grudnia 2012 roku
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz