• 2012-12-13

Nominacje do nagród Paszporty Polityki 2012 – literatura

12 grudnia ogłoszone zostały nominacje do nagród Paszporty Polityki 2012 w kategorii Literatura. Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniu 15 stycznia 2013 roku.

Nominacje w kategorii Literatura:

  • Kaja Malanowska (ur. 1974), pisarka, felietonistka Krytyki Politycznej. Z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois at Urbana-Champaign. Pracowała w Społecznym Gimnazjum nr 20 w Warszawie. Zajmowała się głównie uchodźcami – dziećmi z Czeczenii, Tybetu, Turcji, Ghany, Ugandy i Serbii. Zadebiutowała powieścią Drobne szaleństwa dnia codziennego (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury– nagrody TVP Kultura. Autorka książki Imigracje. Mieszka w Warszawie. Nominowana za powieść Patrz na mnie, Klaro (Krytyka Polityczna).
  • Zośka Papużanka (ur. 1978), z wykształcenia jest teatrologiem, a pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Przygotowuje właśnie doktorat z literaturoznawstwa. Jest autorką tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Mieszka w Krakowie. Dostrzeżona przez nominujących Szopka (wydana przez Świat Książki) jest jej debiutem literackim.
  • Szczepan Twardoch (ur. 1979), pisarz i publicysta. Felietonista Kawiarni Literackiej Polityki. Studiował socjologię i filozofię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Opublikował pięć powieści, m. in. Wieczny Grunwald, nagrodzony wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i kilka zbiorów opowiadań, ostatnio Tak jest dobrze, nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Nominowany za powieść Morfina (Wydawnictwo Literackie).

Krytycy, którzy nominowali: Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Robert Ostaszewski (Portal kryminalny, Dekada Literacka), Piotr Kofta (Wprost), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Marta Mizuro (Odra, Zwierciadło), Marek Zaleski (Instytut Badań Literackich PAN), Paweł Dunin Wąsowicz (Lampa), Grzegorz Jankowicz (Tygodnik Powszechny).

Nominacje do nagród Paszporty Polityki 2012 w kategorii Literatura
12 grudnia 2012 roku

Dodaj komentarz