• 2012-12-13

188. Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków

19 grudnia w Salonie Domu Aukcyjnego Rempex w Warszawie odbędzie się 188. Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków.

Autor: Zdzisław Beksiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Zdzisław Beksiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dziale sztuki dawnej warto zwrócić uwagę na niezwykłą pozycję Przed obrazem, niezwykle rzadko pojawiającego się na aukcjach, polskiego malarza, Witolda Wojtkiewicza. Prezentowana praca do tej pory była nieznana literaturze poświęconej temu wybitnemu twórcy. Dzieło jest osadzone w młodopolskiej manierze i przedstawia temat zaczerpnięty z życia wsi. Obraz ma niezwykłe efekty światłocieniowe potęgujące dramaturgię przedstawionej sceny.

Na uwagę zasługuje również olejny obraz Mojżesza Kislinga – Akt kobiecy w popiersiu z 1951 r. Oleje tego artysty to również wielka rzadkości na rynku aukcyjnym, dlatego dom aukcyjny szczególnie poleca Państwu tą pozycję.

W dziale tym znalazło się również wysokiej klasy dzieło malarskie, Józefa Chełmońskiego, przedstawiające wizję powstańczego obozowiska. Obraz ten posiada dedykację artysty dla jego ukochanej córki Marii, która w 1936 roku wystawiła go na wystawie monograficznej Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Ciekawostką związaną z malowidłem jest fakt, że w Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się szkicownik, zakupiony od drugiej córki artysty – Jadwigi Chełmońskiej, w którym znajduje się szkic rysunkowy do obozowiska powstańczego.

W dziale sztuki współczesnej zwraca uwagę praca Jerzego Panka – Galopujący koń. Ta praca olejna na płótnie ukazuje w niezwykle ekspresyjnym i wręcz kubistyczym ujęciu sylwetkę tego pięknego zwierzęcia w biegu. W dziale tym nie zabrakło również dzieł innych znakomitych polskich malarzy tj.: Teresa Pągowska, Andrzej Wróblewski, Józef Robakowski, czy Zdzisław Beksiński.

W tym miesiącu dom aukcyjny pragnie zaznaczyć, że w dziale rzemiosła artystycznego znalazły się ciekawe obiekty, które mogą być dla Państwa propozycjami prezentowymi na nadchodzące Święta. Znalazły się w nim zarówno rozmaite srebra, bibeloty, jak i biżuteria.

188. Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków
Aukcja odbędzie się 19 grudnia 2012 roku o godzinie 18.00
Salon Domu Aukcyjnego Rempex
ul. Karowa 31
Warszawa

Dodaj komentarz