• 2012-12-12

Festiwal After Schulz w Chicago

Od 10 do 12 grudnia w Chicago w Teatrze Chopina odbywa się After Schulz – festiwal i konferencja poświęcona sylwetce Brunona Schulza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Marek Bieńczyk, Magdalena Tulli, Tarik Amar, Bill Johnston i Madelaine Levine.

Festiwal i konferencja zostały zorganizowane przez Universytet Illinois w Chicago (Wydział Języków Słowiańskich i Wydział Historii), przy współpracy z Funduszem Rodziny Hejna, Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago, Teatrem Chopina, Instytutem Książki, Tygodnik Powszechny Foundation oraz przy wsparciu Chicago YIVO Society (of YIVO Institute for Jewish Research). To już druga edycja Festiwalu – w roku ubiegłym związany był on z 100. rocznicą urodzin Czesława Miłosza.

Centralnym punktem programu jest pierwsza publiczna prezentacja fragmentów przekładu prozy Schulza na angielski przez tłumaczkę Madeline G. Levine (wykładowca literatury słowiańskiej na Universytecie North Carolina). Trzydniowy program ma też na celu ukazanie kontekstu historycznego i kulturowego, w jakim tworzył Schulz, a więc życia i obyczajów w Galicji przed II wojną światową. Spotkania będą miały miejsce w Chopin Theatre – znanym, niezależnym ośrodku kulturalnym w Chicago. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Michael Hofmann, poeta i jeden z najwybitniejszych tłumaczy literatury niemieckiej (przekładał m.in. Franza Kafkę i Josepha Rotha), historycy – Tarik Amar, zajmujący się ukraińsko-polsko-żydowsko-niemieckimi relacjami w przedwojennej Galicji, oraz Michael Steinlauf, badający relacje miedzy Polakami i Żydami, a także polska jidyszystka młodego pokolenia, tłumaczka i historyczka literatury Karolina Szymaniak.

Dyrektorem Festiwalu jest Grzegorz Jankowicz.

Festiwal After Schulz
Od 10 do 12 grudnia 2012 roku
Chopin Theatre
Chicago

Dodaj komentarz