• 2012-12-11

Ze Smokami po Oscary

Amerykańska Akademia Filmowa poszerzyła listę nagród, które kwalifikują do ubiegania się o Oscary, o Srebrne Smoki przyznawane 
na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Plakat Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiały prasowe)

Plakat Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiały prasowe)

Krakowski Festiwal Filmowy już od kilkunastu lat znajduje się w gronie imprez, których laureaci automatycznie otrzymują prawo do ubiegania się o oscarową nominację w kategorii filmów krótkometrażowych. Do tej pory szansę na nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS) otrzymywał laureat Złotego Smoka, czyli głównej nagrody międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, w którym pokazywane są filmy dokumentalne, animowane oraz fabularne o czasie trwania do 30 minut. Od przyszłorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego także laureaci Srebrnego Smoka dla najlepszej animacji oraz Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego będą mogli ubiegać się o Oscara.

To poszerzenie oscarowej listy jest bezpośrednim efektem wizyty Torene Svitil, szefowej Biura Oscarowego w Amerykańskiej Akademii Filmowej, odpowiedzialnej m.in. za nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego, filmu nieanglojęzycznego oraz filmu dokumentalnego, w Krakowie. Torene Svitil była członkiem jury konkursu filmów krótkometrażowych podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i po zapoznaniu się 
z programem i charakterem festiwalu zdecydowała o dodaniu kolejnych dwóch nagród do listy kwalifikującej do Oscara.

Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia. Jest to dowód uznania dla naszych starań, aby ciągle podnosić poziom naszego festiwalu. To również wspaniała wiadomość dla uczestników konkursu – teraz także Srebrne Smoki mogą stać się przepustką do światowej kariery.

Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego

W przeszłości Krakowski Festiwal Filmowy wielokrotnie otwierał drzwi na światowe filmowe salony. W Krakowie pierwsze laury otrzymywali Roman Polański (Ssaki 1963) 
czy Krzysztof Kieślowski (m.in. Pierwsza miłość 1974, Życiorys 1975), a wśród bardziej współczesnych twórców – Andrea Arnold (Wasp 2004) czy Sergei Loznitsa (Połustanok 2000).

Krakowski Festiwal Filmowy jest także akredytowany przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF) oraz Europejską Akademię Filmową (EFA).

Krakowski Festiwal Filmowy
26 maja – 2 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz