• 2012-12-11

Jerzy Turowicz – 100. rocznica urodzin

10 grudnia minęła 100. rocznica urodzin Jerzego Turowicza, dziennikarza, publicysty, wieloletniego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego.

Jerzy Turowicz, fot. Mariusz Kubik, Warszawa 1994 (źródło: Wikipedia Wolna encyklopedia)

Jerzy Turowicz, fot. Mariusz Kubik, Warszawa 1994 (źródło: Wikipedia Wolna encyklopedia)

Dwudniowe obchody rocznicy rozpoczęły się 9 grudnia od odsłonięcia tablicy na domu przy ul. Sobieskiego 7, w którym urodził się Jerzy Turowicz. Druga z tablic została odsłonięta 10 grudnia na kamienicy przy u. Lenartowicza 3, gdzie naczelny Tygodnika w latach 1945-99 mieszał, pracował i przyjmował gości.

Z okazji rocznicy Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z podobizną Jerzego Turowicza. Emisji towarzyszy okolicznościowa koperta pierwszego dnia obiegu z datownikiem. Wydawnictwa te prezentowane były podczas niedzielnego Salonu Poezji w Teatrze im. Słowackiego. Wiersze publikowane na łamach Tygodnika Powszechnego w czasach, kiedy redaktorem naczelnym pisma był Jerzy Turowicz – miłośnik literatury i poezji – czytali Anna Dymna, Irena Jun i Krzysztof Zawadzki, a śpiewała Anna Szałapak.

Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przekazany został  księgozbiór Jerzego Turowicza, liczący ponad 10 tys. książek – głównie z zakresu filozofii, teologii, historii Polski i Kościoła, historii sztuki oraz filologii.

Ostatnim akcentem krakowskich obchodów była premiera książki Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki i Joanny Podsadeckiej Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie: 1945-99 oraz debata Jerzy Turowicz na XXI wiek w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Uroczystości w Krakowie to kulminacja obchodów, które przez cały rok odbywały się w różnych miejscach kraju i za granicą. W internecie działa strona poświęcona Jerzemu Turowiczowi (www.jerzyturowicz.pl). Jeszcze w grudniu w Szczecinie odbędzie się konferencja organizowana przez Uniwersytet Szczeciński i Fundację Jerzego Turowicza. W styczniu na stronie internetowej www.readingmalopolska.pl obok istniejących już szlaków śladami Stanisława Lema, Sławomira Mrożka i Czesława Miłosza ma się pojawić Szlak Jerzego Turowicza.

W 2013 roku mają się ukazać Pisma wybrane Jerzego Turowicza zredagowane przez Annę Mateję, jego biografia autorstwa Tomasza Fiałkowskiego i korespondencja z Czesławem Miłoszem.

Obchody 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza
Od 9 do 10 grudnia 2012 roku
Kraków

Dodaj komentarz