• 2012-12-10

Witkacy, Listy do żony. Tom IV (1936-1939)

5 grudnia nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się IV tom Listów do żony, których autorem jest Witkacy. Książkę opracował i opatrzył  przypisami Janusz Degler.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Listy do żony. Tom IV (1936-1939)", okładka (źródło: materiał prasowy)

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Listy do żony. Tom IV (1936-1939)", okładka (źródło: materiał prasowy)

Czwarty tom korespondencji Witkacego z żoną zawiera 336 listów, kart pocztowych, widokówek i odcinków pocztowych z lat 1936-1939. To w życiu Witkiewicza trudny okres. Dokuczają mu nasilające się dolegliwości fizyczne. Niepowodzeniem zakończyły się starania o wydanie powieści Jedyne wyjście oraz studium społeczno-obyczajowego Niemyte dusze. Ma kłopoty z Izbą Skarbową z powodu niezapłaconych podatków. Źle układają się stosunki z ciotką Mery i kuzynką Dziudzią, właścicielką Witkiewiczówki. Witkacy zastanawia się, czy nie opuścić Zakopanego. Wskutek nieporozumień rozstaje się z oddanymi przyjaciółmi Marią i Edmundem Strążyskimi oraz Józefem Głogowskim. Czesława Oknińska-Korzeniowska kilkakrotnie zrywa łączący ich związek, co w kwietniu 1938 doprowadza Witkacego do głębokiej depresji. Coraz częściej pojawia się w listach myśl o samobójstwie, której towarzyszy przeczucie nieuniknionej katastrofy światowej. W czerwcu 1938 powraca do twórczości dramatycznej i pisze sztukę pod znamiennym tytułem Tak zwana ludzkość w obłędzie.

O tych wszystkich sprawach (także o romansie z młodziutką narzeczoną zakopiańskiego fryzjera) Witkacy dokładnie informuje żonę, która jak oddany przyjaciel wspiera go i stara się mu pomóc.

Gdyby nie Twoje istnienie to nie wiem, czy bym nie zrobił ze sobą końca – pisze do niej w kwietniu 1938.

24 sierpnia 1939 wysyła do żony ostatnią kartkę z Zakopanego i przyjeżdża do Warszawy, skąd 5 września wyruszy razem z Czesławą w swą ostatnią drogę.

Wszystkie listy zostały porównane z oryginałami, znajdującymi się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, oraz opatrzone szczegółowymi przypisami. Tom jest bogato ilustrowany.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Listy do żony. Tom IV (1936-1939)
Premiera: 5 grudnia 2012 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz