Otwarcie Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku będzie miejscem niezwykłym. W budynku dawnej bożnicy przy ul. Kwiatka 7, której historia unaocznia losy Diaspory w Polsce, będzie można spotkać się z historią Żydów mazowieckich oraz odkryć bogactwo tej kultury.

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

W przestrzeniach bożnicy widz będzie mógł poznać historię osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich od samych jego początków, aż po czasy współczesne.

Stała ekspozycja łączy nowoczesne i atrakcyjne środki wyrazu z merytorycznym poziomem oraz szacunkiem do pierwotnego charakteru miejsca.

O najważniejszych elementach kultury Żydów polskich, o ich obyczajowości, sztuce, kuchni, muzyce opowiedzą wirtualni przewodnicy. W odrębnej sali widzowie poznają tragiczne, wojenne losy Żydów płockich.

Dopełnieniem i artystyczną kulminacją ekspozycji będzie multimedialne widowisko wyświetlane w oknach głównej sali muzeum.

Wnętrza zostaną przystosowane do organizowania zajęć edukacyjnych, a także koncertów.

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 powstało dzięki społecznej inicjatywie płocczan zrzeszonych w stowarzyszeniu Synagoga Płocka, wsparciu płockich przedsiębiorców, samorządu płockiego oraz dzięki dofinansowaniu z UE. Będzie placówką prowadzoną przez Muzeum Mazowieckie. Pierwsi zwiedzający odwiedzą jego wnętrza zimą 2013 roku. Żywa jest koncepcja, by otwarcie Muzeum połączyć z obchodami 72. rocznicy wypędzenia płockich Żydów. Przypomnijmy: hitlerowcy w getcie umieścili blisko 10 tys. wyznawców judaizmu, z czego ponad 7 tys. było płocczanami; pozostali pochodzili z innych miast i miasteczek. W 1941 r. miały miejsce dwa dramatyczne wysiedlenia: 21 lutego i 1 marca.

Po blisko 140 latach historii budynek bożnicy przy Kwiatka 7 stanie się miejscem, w którym prezentowana będzie historia osadnictwa żydowskiego na Mazowszu, a żydowska społeczność Płocka zostanie w należyty sposób upamiętniona.

Więcej szczegółów na www.synagogaplocka.pl

Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
Płock

Dodaj komentarz