• 2012-12-10

Rzeszów Jazz Festiwal

Od 5 do 12  grudnia trwa pierwsza edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Podczas festiwalu wystąpią m.in. Globtrotters i Pitz.

Globtrotters (źródło: materiały prasowe)

Globtrotters (źródło: materiały prasowe)

Rzeszów Jazz Festiwal to kolejna próba przywrócenia w stolicy Podkarpacia regularnych spotkań z najlepszą muzyką jazzową, propagowania kultury i muzyki improwizowanej. Organizatorzy mają nadzieję, że pierwsza edycja tej imprezy będzie kamieniem węgielnym pod prężnie rozwijający się rzeszowski festiwal jazzowy, który na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz miasta.

Najbliższe koncerty festiwalu:

  • 11 grudnia – Pitz – Boa Jazzy Club & Restaurant
  • 12 grudnia – The Globetrotters – Europejska Galeria Sztuki Millenium Hall

Pitz, to formacja powołana przez Jacka Nizioła, muzyka związanego z rzeszowską sceną alternatywną. Grupa tworzy muzykę wielowymiarową i trudną do sklasyfikowania mieszankę jazzu, yassu, elektroniki, ambientu, a przede wszystkim improwizacji. Każdy z elementów w twórczości zespołu jest ważny i traktowany symbolicznie – począwszy od tytułu po dobór instrumentarium i kompozycje.

The Globetrotters to zespół powstał jesienią 1999r. z inicjatywy wibrafonisty oraz kompozytora Bernarda Maseli. Zaprosił on do współpracy saksofonistę i flecistę Jerzego Główczewskiego oraz wokalistę Jakuba Badacha. Nietypowy skład instrumentalny (głos, saksofony, flet, elektroniczny wibrafon oraz instrumenty perkusyjne) i brzmienie zespołu polegające na wykorzystaniu różnych, nieraz odległych stylistycznie gatunków muzycznych (funk, r&b, jazz, etno, fusion) stanowi o bardzo oryginalnym obliczu The Globetrotters – zespołu, który nie ma odpowiednika na rodzimej scenie muzycznej.

Rzeszów Jazz Festiwal
Od 5 grudnia do 12 grudnia 2012 roku

Dodaj komentarz