• 2012-12-08

Synchronicity 2012: Miasto idealne – dyskusja

10 grudnia w klubie PaństwoMiasto w Warszawie, w ramach projektu Synchronicity 2012, odbędzie się dyskusja pt. Miasto idealne.

Maciej Nowicki: wizja centrum Warszawy, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Nowicki: wizja centrum Warszawy, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa w XX wieku stała się tematem wielkich, w większości niezrealizowanych, wizji urbanistycznych i eksperymentów architektonicznych mających na celu transformację miasta. Pierwszą dekadę XXI wieku charakteryzuje też wysyp oddolnych inicjatyw, które realizowane w mieście punktowo, mają przyczyniać się do podnoszenia jakości życia mieszkańców. Ostatnie dyskusje i publikacje powracają do niezrealizowanych projektów tworzonych z myślą o Warszawie. Czy staną się impulsem do poszukiwania całościowej wizji rozwoju stolicy i dyskusji o charakterze miasta? Czym jest idealne miasto dzisiaj?

Marek Budzyński (ur. 1939) – architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej. Autor projektów wielu realizacji warszawskich budynków wśród których znajdują się m.in. Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, Gmach Sądu Najwyższego. Laureat Honorowej Nagrody SARP z 1993.

Krzysztof Domaradzki (ur. 1945) – architekt i urbanista. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie i projektów osiedli w miejscowościach podwarszawskich. Adiunkt w Pracowni Urbanistyki Stosowanej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Marlena Happach – architektka, animatorka oraz dydaktyk. Asystentka na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (kierunek: gospodarka przestrzenna). Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Odblokuj. Konsultantka w programie Pogotowie architektoniczne dla bibliotek FRSI.

Marcin Mostafa (ur. 1979) – architekt, założyciel pracowni projektowej WWA Architekci razem z Wojciechem Kakowskim i Natalią Paszkowską. Współautor projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju (2007), Służewskiego Domu Kultury w Warszawie (WWA Architekci wraz z pracownią 137kilo, 2008) oraz aranżacji wystaw (Pomysłowe Pomysły, Bęc Zmiana, 2009; Przyszłość w kulturze, Narodowe Centrum Kultury, 2010; Wizytówka Chopina, Biblioteka Narodowa, 2010; Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2012) Od października 2012 przewodniczący warszawskiego oddziału SARP.

Miasto idealne – dyskusja
Uczestnicy: Marek Budzyński, Krzysztof Domaradzki, Marlena Happach, Marcin Mostafa
Prowadzenie: Kuba Szczęsny
10 grudnia 2012 r., godz. 18.30
PaństwoMiasto, ul. Andersa 29
Warszawa

Dodaj komentarz