• 2012-12-08

Mayamural już powstaje w Krakowie

Od 6 do 10 grudnia w Krakowie powstaje Mayamural – monumentalne malowidło naścienne inspirowane wykonaną przez Majów inskrypcją z Tortuguero (VII w.). Mural powstanie w Podgórzu, na ścianie budynku na ul. Józefińskiej 24. Zostanie wykonany w ramach Sztuki Gniewu – festiwalu sztuki angażującej, organizowanego przez Teatr Nowy w Krakowie.

Mayamural, Podgórze, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mayamural, Podgórze, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykonana przez Majów inskrypcja z Tortuguero (VII w.) popularnie uznawana jest za zapowiedź końca świata 21 grudnia 2012 roku. Projekt muralu dekonstruuje inskrypcję i w remiksie układa składające się na nią glify – pismo Majów – w ostatni etap kultowej gry komputerowej Tetris”. Uwydatnia nekromarketingowy, sprzedażowy i popkulturowy charakter zainteresowania kulturą Majów w kontekście przepowiedni – interpretowanej właśnie na zasadzie remiksu, bardziej niż zgodnie z wiedzą historyczną i naukową; budzącej zainteresowanie z powodu sensacyjności i nośności medialnej komunikatu o apokalipsie, a nie ze względu na dziedzictwo kulturowe prekolumbijskich ludów Ameryki Środkowej. Sugeruje również, że koniec świata nie nastąpi w związku z przepowiednią Majów – a wszystko zależy od gracza: od społeczeństwa i akcji przez nie podejmowanych.

Projekt zostanie wykonany w ramach Sztuki Gniewu – festiwalu sztuki angażującej, organizowanego przez Teatr Nowy w Krakowie. Mural zaprojektowała autorka projektów krakowskich murali, Typomuralu i Ekomuralu na Zabłociu, pracowniczka krakowskiej ASP, Aleksandra Toborowicz, a pomysłodawcą i organizatorem inicjatywy jest doktorant UJ, Michał Pałasz. Do organizacji wydarzenia zostali zaangażowani studenci zarządzania kulturą UJ, a wykonają go, doświadczeni w malowaniu murali, studenci ASP oraz Artur Wabik. Przedsięwzięciu sprzyjają i partnerują Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Instytut Kultury UJ oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Inicjatywa została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez światowej klasy ekspertów z dziedziny majologii. Swoją przychylność projektowi wyrazili m.in. Sven Gronemeyer (University of Melbourne) – autor wielu publikacji dotyczących inskrypcji z Tortuguero, który udostępnił autorski rysunek inskrypcji, który został następnie poddany twórczemu remiksowi; Harri Kettunen (University of Helsinki) oraz Christophe Helmke (University of Copenhagen) – autorzy podręcznika Wstęp do hieroglifów Majów, dr Jarosław Źrałka (Uniwersytet Jagielloński), archeolog, specjalista zajmujący się kulturą Majów, w tym prekolumbijskimi graffiti Majów, oraz Monika Banach i Magdalena Rusek – organizatorki Cracow Maya Conference. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Pomysł i organizacja: Michał Pałasz
Projekt: Aleksandra Toborowicz
Wykonanie: Weronika Kasprzyk, Aleksandra Piórek, Paulina Lichwicka, Joanna Róg-Ociepka, Artur Wabik, Łukasz Podolak, Aleksandra Toborowicz
Majologia: Jarosław Źrałka, Sven Gronemeyer, Monika Banach, Magdalena Rusek
Koordynacja: Agnieszka Unzeitig, Ola Dzwierzyńska, Joanna Foryś, Marta Sukiennik, Anna Kapusta, Iwona Sztajner
Kurator festiwalu: Tomasz Kireńczuk
Koordynator: Dana Bień
Producent: Piotr Sieklucki

Mayamural
Mayamural powstaje od 6 do 10 grudnia 2012 roku
Podgórze, ściana budynku
ul. Józefińska 24
Kraków

Dodaj komentarz