• 2012-12-08

Marian Dziędziel Najlepszym Aktorem Festiwalu w Kairze

Marian Dziędziel otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za główną rolę w filmie Piąta pora roku w reżyserii Jerzego Domaradzkiego na zakończonym 6 grudnia MFF w Kairze.

Marian Dziędziel w filmie „Piąta pora roku”, reż. Jerzy Domaradzki (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Marian Dziędziel w filmie „Piąta pora roku”, reż. Jerzy Domaradzki (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Przewodniczącym Jury, które doceniło kreację Mariana Dziędziela, był Marco Muller, aktualny dyrektor międzynarodowego festiwalu w Rzymie (do niedawna dyrektor festiwalu w Wenecji). Do prac Jury zaproszona została też aktorka z Polski – Magdalena Boczarska (Bejbi Blues) uhonorowana Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni za rolę w filmie Różyczka.

Ponieważ Marian Dziędziel nie mógł osobiście odebrać nagrody, statuetka Bogini Izydy zostanie mu wręczona 10 grudnia, podczas uroczystej, warszawskiej premiery filmu.

Bohaterów filmu Piąta pora roku z pozoru wszystko dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka.

Powracający do kręcenia filmów w kraju Jerzy Domaradzki zebrał na planie filmu Piąta pora roku znanych polskich aktorów. U boku Mariana Dziędziela i Ewy Wiśniewskiej, wystąpili Andrzej Grabowski i Leszek Lichota.

Piąta pora roku, reż. Jerzy Domaradzki
Premiera: 26 grudnia 2012 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz