• 2012-12-08

Filip Zawada, Świetne sowy

28 lutego nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie ukaże się książka Filipa Zawady Świetne sowy.

Filip Zawada, „Świetne sowy", logo (źródło: materiał prasowy)

Filip Zawada, „Świetne sowy", logo (źródło: materiał prasowy)

Po wydanych w zeszłym roku Psach pociągowych wrocławski pisarz, muzyk i performer prezentuje czytelnikom tom poetycki, w którym oprócz pytań o nieskończoność, chaos czy feng shui czytelnik znajdzie mniej lub bardziej prywatne dekalogi, opowieści i migawki z życia. Dzięki językowo-znaczeniowej miksturze, którą serwuje Zawada, lekturze Świetnych sów towarzyszy zarówno śmiech, jak i głęboki namysł nad sprawami życia i śmierci. Ciekawość publikacji wynika z umiejętnego, przewrotnego przekazania nieraz cierpkich spostrzeżeń, zachęcenia do czytelniczej gry i pozostawienia miejsca interpretacji.

Pomimo tytułowych świetnych sów, Zawada w swej książce zdecydowanie częściej odnosi się do innych stworzeń. Są tu dosłowne i metaforyczne, nieprzeklinające, piszące listy koguty, tysiące żurawi i gołębie – latające szczury, które na wygłupy i problemy ludzi patrzą bokiem. Świetne sowy czyta się jak jednolitą całość, którą można porównać do poematu lub do mantry, tym bardziej, że sporo tu tematów dotyczących egzystencji, religii, wiary. Autor umiejętnie prowadzi czytelnika przez gąszcz myśli, zauważeń i pytań, a zakończenie jednego utworu nieraz staje się początkiem kolejnej poetyckiej historii.

Filip Zawada urodził się 7 lipca 1975 roku we Wrocławiu. Jest poetą, prozaikiem, muzykiem, autorem filmów offowych. Grał w zespołach AGD oraz Pustki. Od 2009 do 2011 roku wraz z Peve Letym i Michałem Kupiczem tworzył trio muzyczne Indigo Tree. Wydał trzy tomy poetyckie: System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998) oraz Snajper (2004). W Biurze Literackim w 2011 roku opublikował swój prozatorski debiut Psy pociągowe, który pisał cztery lata, z czego trzy i pół roku zajęło podróżowanie pociągami po Polsce. Kreślone w kilku zdaniach, plastyczne portrety zostały docenione przez czytelników i krytyków – książka była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Świetne sowy, Filip Zawada
Premiera: 28 lutego 2013 roku
Wydawnictwo Biuro Literackie

Dodaj komentarz