• 2012-12-07

Elżbieta Jabłońska Naruszenie

Od 13 grudnia w Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy w Kijowie będzie można oglądać wystawę prac Elżbiety Jabłońskiej pt. Naruszenie. Organizatorami ekspozycji jest Instytut Polski w Kijowie, Narodowa Akademia Sztuk Ukrainy oraz Galeria Arsenał w Białymstoku.

Elżbieta Jabłońska, „Naruszenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Jabłońska, „Naruszenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Elżbiety Jabłońskiej w Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy stanowić będzie podsumowanie warsztatów prowadzonych dla studentów kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury. Instalacja rozwinie się nie tylko w kontekście architektury i przestrzeni Akademii, ale dotyczyć też będzie jej przeszłości. Wystawie przyświeca słowo Naruszenie, czyli interwencja artystki w architektoniczny i społeczny kontekst Akademii, którego skutkiem będzie transformacja nie tylko przestrzeni. Projekt ów jest nowym rozdziałem w działalności Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy, również jako efekt współpracy zagranicznej wykładowczyni ze studentami.

Elżbieta Jabłońska urodzona w 1970 r. w Olsztynie. Odbyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Otrzymała dyplom z grafiki warsztatowej i aneks z rysunku w roku 1995. Od 1996 r. jest dydaktykiem w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu, w 2004 r. obroniła doktorat w zakresie sztuk pięknych.Elżbieta Jabłońska to stypendystka Ministra Kultury w roku 2002, w tym samym roku nominowana do nagrody Paszport Polityki, laureatka pierwszej polskiej edycji konkursu Fundacji Kultury Deutsche Banku i Narodowej Galerii Zachęta Spojrzenia 2003.

Zajmuje się głównie instalacją i performances. Jej twórczość jest przede wszystkim ironicznym komentarzem do sytuacji i statusu kobiet w Polsce. To właśnie kobiety artystka czyni głównymi bohaterkami współczesnego życia. Nasycona sporą dawką humoru sztuka Elżbiety Jabłońskiej pozwala dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne i trudne do zaakceptowania w życiu społecznym.

Kurator: Monika Szewczyk

Elżbieta Jabłońska, Naruszenie
Wernisaż: 13 grudnia 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 28 grudnia 2012
Narodowa Akademia Sztuk Ukrainy
ul Worowskiego 20
Kijów, Ukraina

Dodaj komentarz