• 2012-12-06

Michał Dąbrowski i jego Ślad na ścianie

W zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz będzie można oglądać wystawę Michała Dąbrowskiego Ślad na ścianie.

Michał Dąbrowski, „Ślad na ścianie”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Dąbrowski, „Ślad na ścianie”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślad na ścianie jest zaburzeniem równowagi. Przeszkodą na gładkiej powierzchni. Zatrzymuje uwagę. Wykonanie nowych zdjęć dotyczących przeszłości ma charakter demiurgiczny. Nie jest możliwe stworzenie zapisu chwili, która wydarzyła się kiedyś. Jednocześnie każde zatrzymanie momentu (każda nowa fotografia) jest śmiercią rzeczy lub osoby fotografowanej. Jest formą podsumowania, czasem przeszłym dokonanym.

Przedstawione na zdjęciach wspomnienia zostały przepuszczone przez katalizator pamięci – podobnie jak drzwi domu symbolicznie zatrzymują jego tajemnice w środku. Na zewnątrz trafiło tylko to, co zostało zapamiętane – wyselekcjonowane. Niechcianą resztę ukryto. Poprzez utrwalenie wybranych obrazów z wyobraźni, pozbawiono je przeszłości i przyszłości, uśmiercono je. Zapewniono im jednocześnie życie tak długie, jak długo będą istniały fotografie zawierające ich reprezentację.

Na zdjęciach zestawiono miejsca, które są częścią wspomnień bohatera, z miejscami, w których dokonano zbrodni. Efektem procesu przypominania są nowe obrazy, które prowadzą do lepszego zapamiętania, ale tylko konkretnych urywków. Udokumentowano fragment pamięci przy pomocy medium, które samo w sobie jest ulotne.

Tekst: Michał Dąbrowski/Anna Rak

Obrazy Michała Dąbrowskiego pokazują różne miejsca i przedmioty. Tytułowy ślad na ścianie, który mógłby być gwoździem, śladem po gwoździu, a może jeszcze czymś innym okazuje się po chwili tworem zgoła odmiennym niż początkowo sądzimy. Nie jest to wystawa, którą można zobaczyć w pośpiechu. Nie oczekujmy łatwego rozwiązania. Autor angażuje widza, zmusza do uwagi, aktywnego odbioru, gra z odbiorcą. Trzeba poświęcić tej fotografii trochę czasu, ale odwdzięcza się z nawiązką. Na długo Ślad na ścianie odbija się w głowie. Wielość symboliki i niejednoznaczność interpretacji pozwala na swego rodzaju podróże, a nawet retrospekcje. Zwraca uwagę bardzo duża dojrzałość młodego artysty i bardzo konceptualne, analityczne podejście do projektu. Pozwala to na uzasadnione nadzieje na kolejne dobre projekty.

Wojciech Kapuściński

Projekt Ślad na ścianie powstał jako część sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie w roku 2011 i był pokazywany w Bunkrze Sztuki.

Michał Dąbrowski (1988) – fotograf, dziennikarz. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Warszawskim i Sztuki Mediów na warszawskiej ASP. Współpracował z Michałem Łuczakiem przy projekcie Fotoprezentacje organizowanym przez TIT ę. Swoje prace pokazywał m.in. w warszawskiej Galerii Nizio, krakowskiej Galerii Pauza, czy w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Zainteresowany powojenną fotografią japońską.

Michał Dąbrowski, Ślad na ścianie
Wernisaż: 9 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa do 12 grudnia 2012 roku
Galeria Fotografii Ratusz
Rynek Wielki 13
Zamość

Dodaj komentarz