• 2012-12-04

Salvador Dali w Lubinie

Od 8 grudnia w Galerii Zamkowej w Lubinie będzie można oglądać wystawę grafiki, której autorem jest Salvador Dali.

Autor: Salwador Dali (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Salwador Dali (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zaprezentują siedemdziesiąt oryginalnych litografii, akwafort, stalorytów i drzeworytów w części sygnowanych własnoręcznie przez artystę, w części tłoczonych w limitowanych edycjach z autorskich matryc Dalego. W Galerii Zamkowej mamy możliwość poznania artystycznego oblicza tego arcymistrza sztuki współczesnej w odsłonie jego wybitnych umiejętności ilustratorskich.

Prezentowane prace powstały na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł światowej literatury (Makbet Williama Shakespeare’a, Boska Komedia Dante Alighieri, Przemyślny szlachcic Don Kichota z La Manchy Miguela de Cervantesa…). Dzieła te powstały na przestrzeni lat 1944 – 1983 i w doskonały sposób ukazują fascynacje artysty różnorodnymi kierunkami plastycznymi minionego stulecia. A co warte podkreślenia, przed zanurzeniem się w świecie wizji Salvadora Dalego, cykl drzeworytów do Boskiej komedii krytyka artystyczna zgodnie ocenia jako najwybitniejsze osiągnięcie ilustratorskie artysty.

 Salvador Dali, Salvador Domenec Felip Jacint Dalí i Domenech, marques de Dalí de Púbol (11 V 1904 – 23 I 1989) – malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, pisarz, poeta, filozof, mistyk, autor scenariuszy filmowych i teatralnych, scenograf, reżyser, projektant mody – najbardziej niekonwencjonalny artysta minionego stulecia.

Specyficznym podejściem do sztuki, ocierającym się często o błazenadę, zapewnił sobie rozgłos i przysporzył fortuny. Otarł się o wszystkie najważniejsze style i kierunki artystyczne epoki (kubizm, futuryzm, neoimpresjonizm, surrealizm, freudyzm, malarstwo metafizyczne, abstrakcję, performance, instalacje, body-art, hiperrealizm, kulturę masową i media elektroniczne) – na które wywarł swoje niepowtarzalne piętno.

Dariusz Matyjas

Salvador Dali, Grafika
Wernisaż: 8 grudnia 2012 roku
Wystawa potrwa do 31 stycznia 2013 roku
Galeria Zamkowa, Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe
ul. Mikołaja Pruzi 7
Lubin (woj. dolnośląskie)

Dodaj komentarz