• 2012-12-04

Premiera Imperium w Teatrze Nowym w Poznaniu

7 grudnia w Teatrze Nowym w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu muzycznego Imperium w reżyserii Cezarego Studniaka.

„Imperium", reż. Cezary Studniak, plakat (źródło: materiał prasowy)

„Imperium", reż. Cezary Studniak, plakat (źródło: materiał prasowy)

Spektakl składa się z abstrakcyjnie rozrzuconych impresji dotyczących mentalnej kondycji współczesnego Rosjanina. Są to wyłącznie refleksje wynikające z wypowiedzi, moim zdaniem mądrych i błyskotliwych twórców rosyjskich. Można by powiedzieć, że tego rodzaju przemyślenia, w dużej mierze mogą dotyczyć wszystkich narodów i ich myślenia o życiu. Oczywiście jest to prawdą. Jednak to są przemyślenia właśnie rosyjskich twórców, sprowokowane niewątpliwie ich narodową rzeczywistością, która zresztą ujawnia się w wielu wątkach poszczególnych scen. Bardzo mi zależy aby te wątki dostrzegalne były wyłącznie przez tych, którzy chcą je koniecznie uchwycić. Tak czy siak są one nierozerwalne z następującą po nich przyjętą postawą, wrażliwością i duchowością Rosjan w ogóle. Dzięki swej surrealistycznej powłoce, w której powinna funkcjonować, estetycznie, cała historia, pielewinowskie personifikowanie owadów daje ciekawą perspektywę obserwowania ludzkich rozterek (czasem z perspektywy podłogi, czasem z powietrza, a czasem z perspektywy kulki gówna).

Cezary Studniak

Spektakl inspirowany jest dramatem Leonida Andriejewa Życie człowieka oraz powieściami Wiktora Pielewina Życie owadów i Święta księga wilkołaka. 

Cezary Studniak jest aktorem, scenarzystą, reżyserem, absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1997 do 2002 aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Ma w dorobku artystycznym role filmowe, dramatyczne i musicalowe: m.in.: Thenardier w Les Miserables (reż. Jerzy Gruza), George Berger w Hair (reż. Wojciech Kościelniak). Za rolę Bergera otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni); Tezeusz-Oberon w Śnie nocy letniej (reż. Wojciech Kościelniak ). Od 2003 roku jest w zespole Teatru Capitolu we Wrocławiu. Wraz z Konradem Imielą jest autorem scenariusza i reżyserem spektaklu Śmierdź w górach; jest reżyserem takich spektakli jak Mdłość, Mniezłość, Miłość, rzecze Budda Chinaski i Mury Hebronu.

Imperium, reż Cezary Studniak
Premiera: 7 grudnia 2012 roku, godz. 20.00
Teatr Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Dodaj komentarz