• 2012-12-04

Brandt, Chełmoński, Gierymski w Stalowej Woli

Od 15 grudnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę Brandt, Chełmoński, Gierymski… W Monachium, w Paryżu, w Orońsku.

Wacław Szymanowski, „Huculi w rozmowie”, 1888, olej na płótnie, 111 x 80 cm, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wacław Szymanowski, „Huculi w rozmowie”, 1888, olej na płótnie, 111 x 80 cm, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje ponad 30 obrazów Józefa Brandta, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Józefa Chełmońskiego, Wacława Szymanowskiego. Wszystkich tych twórców łączy fakt, że swoje umiejętności malarskie zdobywali i kształtowali w Monachium.

Fenomen szkoły monachijskiej wielokrotnie analizowano, podobnie jak fenomen miasta, które w tym czasie było jednym z najważniejszych i najbardziej interesujących ośrodków życia artystycznego w Europie.

Niezwykle ożywiony był także ruch wystawienniczy i handel dziełami sztuki. Przybywający do stolicy Bawarii artyści z zaboru rosyjskiego szczególnie odczuwali atmosferę wolności i swobody. Niektórzy z nich w stosunkowo krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces i weszli do wąskiego kręgu książąt malarzy. Należał do niego Józef Brandt, wokół którego skupiali się młodzi polscy twórcy. Brandt mieszkał w Monachium całe twórcze życie, wyjeżdżając na lato do kraju, do rodzinnego majątku żony – Orońska.

Byli wszakże artyści, którzy w Monachium nie odnieśli sukcesu artystycznego i finansowego, zdobyli natomiast perfekcyjny warsztat i określiła się tematyka ich dzieł. Do takich należy Józef Chełmoński, który wyjechał do Paryża, gdzie z powodzeniem malował monachijskie tematy, ludzi i konie w polskim krajobrazie – jarmarki na Kresach, sanny, trójki i czwórki – rozchwytywane przez amerykańskich i francuskich kolekcjonerów.

Scenariusz i aranżacja plastyczna: Anna Król
Koordynator wystawy w Stalowej Woli: Elżbieta Skromak

Brandt, Chełmoński, Gierymski… W Monachium, w Paryżu, w Orońsku
Wernisaż: 15 grudnia 2012 roku
Wystawa potrwa do 10 lutego 2013 roku
Muzeum Regionalne
ul. Sandomierska 1
Stalowa Wola

Dodaj komentarz