• 2012-12-04

Agata Czeremuszkin-Chrut i Joanna Żochowska Body language

Od 6 grudnia w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Body language Agaty Czeremuszkin-Chrut i Joanny Żochowskiej.

Joanna Żochowska, „Lala bez powodu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Żochowska, „Lala bez powodu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Body language to kolejna już wystawa przygotowana przez Centrum Kultury Agora o tematyce tożsamościowej, odnosząca się do kondycji człowieka oraz jego cielesności. Na wystawie zaprezentowane zostaną cykle malarskie Agaty Czeremuszkin-Chrut oraz rzeźby-obiekty, instalacje i obraz wideo Joanny Żochowskiej.

Agata Czeremuszkin-Chrut zaprezentuje formy malarskie – oleje oraz akwarele – których motywem jest figura ludzka, jednakże na wiele sposobów dekonstruowana i poddawana specyficznej – aczkolwiek celowej – deestetyzacji. Pod względem stylistycznym malarstwo to odchodzi nieco od sztuki figuratywnej zmierzając ku abstrakcji, zachowując jednak znamiona sztuki przedstawiającej. W pewnym aspekcie więc twórczość Agaty Czeremuszkin-Chrut nawiązuje do ekspresyjnego figuratywizmu – w założeniach swych mającego ścisły związek z filozoficznym egzystencjalizmem – który w sposób szczególny traktował jednostkę ludzką.

Joanna Żochowska  za pomocą rzeźby wyraża swoje zainteresowanie człowiekiem, a także jego ciałem. Tak, jak Alina Szapocznikow dekonstruuje masę, tworząc w ten sposób niezwykle ciekawe – niemalże organiczne – formy. Rzeczywistość przedstawiona w twórczości Żochowskiej, ubrana jest w graficzne i inne nowoczesne środki wyrazu, które służą ułatwieniu prezentacji oraz interpretacji zmian dokonujących się w człowieku, świadomie podejmującego wyzwania natury. Stąd też jej stosunek do naturalnego ciała człowieka, które traktuje z pasją, co również wyraźnie ukazują pozwijane, surrealistyczne lalki rzeźbiarskie.

Autorka, swoją twórczością, stara się otworzyć odbiorcę na tolerancję dla brzydoty oraz choroby, a co za tym idzie, pewnych psychicznych niedyspozycji, od których często nie jesteśmy zależni. Cykl lalek, powstałych w procesie re-cyclingu i z ręcznie wyrabianych elementów, przedstawia istoty skrzywdzone przez los, ludzi nie dających sobie rady w życiu, a przez to niesprawnych i wątłych, cichych. Same formy przypominające lalki, zainspirowane są marionetką oraz fetyszem afrykańskim. W rdzennej Afryce fetysz uosabiał wcielenie bóstwa i reprezentował moce magiczne.

Kurator: Kama Wróbel

Body language, Agata Czeremuszkin-Chrut, Joanna Żochowska
Wernisaż: 6 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 grudnia 2012 roku
Centrum Kultury Agora
ul. Serbska 5a
Wrocław

Dodaj komentarz