• 2012-12-01

Jacek Hałas Xięga – czytanie

Od 6 grudnia w Warsztatach Kultury odbędzie się przedsięwzięcie Xięga – czytanie, którego autorem jest Jacek Hałas.

Jacek Hałas, „Xięga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Hałas, „Xięga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Xięga to przedsięwzięcie typu work in progress, realizowane przez Jacka Hałasa od 1988 r. Inspiracją dla niego była starosłowiańska inskrypcja (ze zbiorów biskupińskich), datowana na początek naszej ery. Inskrypcja – nie odczytana  jest formą graficzną oscylującą między symbolem a literą. Artysta postanowił ją odczytać, posługując się własnymi narzędziami i metodami nielingwistycznymi: obrazem, dźwiękiem, formą rzeźbiarską.

Lublin będzie jedną z czterech przestrzeni, w których artyści poszukają odpowiedzi na to, o czym mówią tajemnicze znaki zawarte na pierwszych kartach Xięgi. Cztery strony świata sztuki, z których przybędą.

Tworzywo – tekst Xięgi – poddane zostanie wielokrotnej obróbce. Po pierwsze interpretacji, znakomitego mówcy, specjalisty od Wielkich Romantycznych Monologów, aktora Macieja Wyczańskiego. Po drugie, interpretacja ta, jak i sam tekst Xięgi, komentowany będzie na żywo przez Jacka Hałasa na ludowych instrumentach akustycznych (głos biały, lira korbowa, akordeon, drumla, flet pasterski). Po trzecie, głos, interpretacja oraz komentarze, nim trafią do ucha słuchacza, zostaną poddane obróbce na elektronicznym warsztacie Rafała Zapały. Po czwarte, treść Xięgi, jak i forma jej prezentacji oraz komentarzy, stanowić będzie pożywkę dla wizualnych wariacji Radka Bułtowicza.

Wykonanie:

  •  Jacek Hałas – autor projektu, komentarze muzyczne
  • Maciej Wyczański – głos, interpretacja tekstu
  • Rafał Zapała – elektronika live
  • Radek Bułtowicz – wizualna oprawa

Jacek Hałas – autor projektu. Jest absolwentem ASP Poznań, muzykantem, śpiewakiem, tancerzem, rzemieślnikiem, kompozytorem, niespokojnym duchem. To współtwórca formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych (Xięga, Dom Tańca, Tikkun, WertepFestival) oraz teatralnych (z Teatr Cinema, Teatr Strefa Ciszy, Schola Węgajty, a3Teatr).

Maciej Wyczański to aktor, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Uczył się pod okiem Anny Seniuk, Zbigniewa Zapasiewicza i Krzysztofa Kolbergera. Specjalista od Wielkich Romantycznych Monologów. Jako pierwszy Polak brał udział w transmitowanym na żywo w internecie spektaklu pt.: Odpoczywanie. Miłośnik żarliwej gestykulacji.

Rafał Zapała to kompozytor, aranżer, improwizator [pianista, perkusista, live electronics], asystent na Wydziale Kompozycji oraz pracownik Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu,

Radek ERBU Bułtowicz to artysta, fotograf, absolwent ASP Poznań i PWSTViT w Łodzi (dyplom pod kierunkiem prof. Józefa Robakowskiego). Wizualny oprawca, autor wideoartów i wideoclipów. Wizualizacje tworzy na żywo przy użyciu przede wszystkim technik analogowych.

Jacek Hałas, Xięga – czytanie
Przedsięwzięcie odbędzie się 6 grudnia 2012 roku o godzinie 19.00
Warsztaty Kultury
ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz