• 2012-11-30

Radek Szlaga zwycięzcą rankingu Kompas Młodej Sztuki

Radek Szlaga został zwycięzcą 3. edycji rankingu Kompas Młodej Sztuki 2012. 4 grudnia w Galerii (-1) w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Kompasu Młodej Sztuki.

Kompas Młodej Sztuki 2012, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kompas Młodej Sztuki 2012, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radek Szlaga został zwycięzcą 3. edycji rankingu Kompas Młodej Sztuki 2012 oraz laureatem nagrody pieniężnej w wysokości 15 tys. zł przyznanej przez Fundację Marka Marii Pieńkowskiego, która od ponad 10 lat wspiera młodych polskich twórców.

Radek Szlaga (ur. 1979)współpracuje z warszawską Galerią Leto. Właśnie zakończyła się jego solowa wystawa w CSW Zamek Ujazdowski. Malarz, autor rzeźb i obiektów. RDK – tak podpisuje swoje obrazy, używa skrótów typowych dla języka raperów polegające na opuszczaniu w słowach samogłosek . Na szkatułkową strukturę jego sztuki składają się różne motywy i stylistyki, obok wycyzelowanych fragmentów, pojawiają się bazgroły, ściekająca farba, rozmazane partie.

Kompas Młodej Sztuki ( powstaje co 2 lata) prezentuje najlepszych polskich artystów do 35 roku życia, uprawiających różne dyscypliny sztuki. Stanowi on równoległy projekt do Kompasu Sztuki , który od 2007 roku publikuje także Rzeczpospolita, w dodatku Moje Pieniądze.

Ranking jest wydarzeniem oczekiwanym przez środowisko nie tylko artystyczne. Stanowi ważną wskazówkę dla kolekcjonerów. W tym roku głosowało 75 czołowych galerii sztuki współczesnej prywatnych i publicznych. Z prywatnych m.in. Starmach Gallery, Zderzak, Art. Agenda Nova, Piekary, Bochenska Gallery, Leto, Propaganda, Program itd. Z publicznych CSW Zamek Ujazdowski, Bunkier Sztuki, BWA Zielona Góra, Łaźnia, Bielska, Biała, Arsenał w Poznaniu i Białymstoku itd. Każdy z właścicieli bądź szefów galerii – wszyscy to profesjonaliści wysokiej klasy, typuje 5 młodych twórców, ich zdaniem najlepszych – takich, którzy już odnieśli sukces i tych którzy mają szansę na zaistnienie . Pierwszy otrzymuje 5 punktów, kolejni o jeden mniej.

Autorzy projektu : Kama Zboralska, Piotr Cegłowski

Kompas Młodej Sztuki 2012, wystawa pokonkursowa
Wernisaż: 4 grudnia 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 4 stycznia 2013 roku
Galeria (-1), Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Warszawa

Dodaj komentarz