• 2012-11-30

Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy w Łodzi

Od 4 grudnia 2012 roku do 28 lutego 2013 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi potrwa wystawa Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy.

Jerzy Kawalerowicz - reżyser, fot. Krzysztof Wojciewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kawalerowicz - reżyser, fot. Krzysztof Wojciewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci Jerzego Kawalerowicza.

To biograficzna, retrospektywna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora znanych ekranizacji Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo vadis, laureata wielu prestiżowych nagród filmowych, między innymi, w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniego szefa Kadru.

Po raz pierwszy tak bogaty materiał ikonograficzny, nigdy do tej pory nie pokazywany jest prezentowany na wystawie. Wielką atrakcją jest z pewnością prezentacja plakatów wydanych na całym świecie do filmów Jerzego Kawalerowicza. Muzeum posiada wyjątkową kolekcję plakatów zagranicznych z całego świata, są wśród nich unikatowe egzemplarze pochodzące z Argentyny, Kuby, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Niemiec, Japonii. Ten zbiór archiwaliów świadczy o ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.

Jerzy Kawalerowicz zrealizował siedemnaście filmów. Poszczególne obrazy są pokazane poprzez niezwykle bogaty materiał ikonograficzny, między innymi, fotosy, werki i inne archiwalia. Cześć opisową ekspozycji stanowią wypowiedzi reżysera, który oprowadza po wystawie.

Dopełnieniem całości jest publikacja polsko-angielska Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy.

Ekspozycji Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy towarzyszy film dokumentalny Whisky z mlekiem zrealizowany przez Studio Filmowe Kadr specjalnie na potrzeby wystawy. Jest to portret Jerzego Kawalerowicza opowiedziany poprzez jego filmy i ludzi, którzy z nim tworzyli. W syntetycznej formie opowiada historię życia artysty i człowieka. Wśród rozmówców są między innymi: Małgorzata Dipont, Jerzy Kajetan Frykowski, Jerzy Wójcik, Wojciech Wójcik, Jerzy Rutowicz, Janusz Sosnowski, Jerzy Zelnik, Jerzy Laskowski, Jacek Gwizdała, Mieczysław Kuźmicki, Stanisław Zawisliński. Reżyserem i operatorem obrazu jest Kacper Lisowski.

Ekspozycja ma charakter objazdowy, jest przygotowana w wersji polsko-angielskiej.

Kurator wystawy: Krystyna Zamysłowska, projekt plastyczny: Sławomir Bit, projekt przedsięwzięcia: Stanisław Zawiśliński.

Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy
Od 4 grudnia 2012 roku do 28 lutego 2013 roku
Muzeum Kinematografii
Łódź

Dodaj komentarz