• 2012-11-30

Donizetti, Napój miłosny

2 grudnia w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera opery Napój miłosny Donizetti’ego w reżyserii Henryka Baranowskiego.

„Napoj miłosny" - projekt plakatu Andrzej Pągowski (źródło: materiały prasowe)

„Napoj miłosny" - projekt plakatu Andrzej Pągowski (źródło: materiały prasowe)

Napój miłosny to opera buffa. Akcja rozgrywa się około roku 1815. Opera przedstawia perypetie miłosne biednego wieśniaka Nemorina, który stara się o względy pięknej Adiny. Ona wyśmiewa jego stałość i tłumaczy mu, że jest zbyt zmienna i kapryśna, żeby kogokolwiek pokochać na całe życie. Gdy do wsi przybywają żołnierze, ich dowódca, zarozumiały sierżant Belcore oświadcza się dziewczynie, doprowadzając tym Nemorina do rozpaczy. Aby zdobyć jej przychylność, kupuje u wędrownego znachora Dulcamara napój miłosny, mający zapewnić mu powodzenie u dziewcząt, w rzeczywistości jest to zwykła butelka wina. Pozorna obojętność Nemorina doprowadza Adinę do przyjęcia oświadczyn sierżanta. Nemorino, aby zdobyć pieniądze na następną butelkę napoju miłosnego, zaciąga się do wojska. Nemorino jeszcze nie wie, że umarł jego bogaty wuj, zostawiając mu spadek. Jednak dowiadują się o tym miejscowe dziewczęta i zaczynają okazywać młodzieńcowi względy. On przypisuje to działaniu magicznego napoju. Kiedy Adina dowiaduje się, że Nemorino zaciągnął się do wojska z miłości do niej, oddaje pieniądze sierżantowi i przestaje ukrywać swoje uczucia. W finale Dulcamara sprzedaje wszystkim swój napój miłosny, który okazał się tak skuteczny.

Prapremiera dzieła odbyła się w Mediolanie, w Teatro della Canobbiana, 12 maja 1832. Zaś premiera polska miała miejsce we Lwowie, w Teatrze Miejskim, 10 marca 1838. Na deskach Opery Krakowskiej Napój  miłosny będzie wystawiony po raz pierwszy 2 grudnia. Kolejne spektakle planowane są na 7, 8 oraz 9 grudnia.

Obsada:

  • Adina – Katarzyna Oleś-Blacha, Joanna Woś, Iwona Socha
  • Nemorino – Vasyl Grokholskyi, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski
  • Belcore – Andrzej Biegun, Stanisław Kufluk, Michał Kutnik
  • Dulcamara – Przemysław Firek, Dariusz Machej, Volodymyr Pankiv
  • Gianetta – Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska

Spektakl wyreżyseruje Henryk Baranowski.

Gaetano Donizetti Napój miłosny
premiera: 2 grudnia 2012 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz