• 2012-11-30

N.N. – Niedenthal nieznany w Zielonej Górze

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę prac Chrisa Niedenthala pt. N.N. – Niedenthal nieznany.

Chris Niedenthal, „40-lecie NRD” ,1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chris Niedenthal, „40-lecie NRD” ,1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chris Niedenthal z wycinków obserwowanej rzeczywistości tworzy skondensowaną, zwięzłą, jednoklatkową historię. Te sceny rodzajowe, często uzupełnione komentarzem fotografa, to pojedyncze ujęcia, uchwycone w przelocie, niearanżowane, a jednak działające na zasadzie trafiającego w samo sedno skojarzenia.

Na prezentowanej wystawie N.N. – Niedenthal nieznany można obejrzeć ponad 50 tego typu fotografii z lat 70., 80. i 90. wykonanych nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowej i w ZSRR, które – jak wskazuje tytuł – nie były nigdy opublikowane w prasie.

Chris Niedenthal jest dobrze znany zielonogórskiej publiczności, bowiem już kilkakrotnie prezentował w MZL swoje wystawy: w 2001 roku Tabu. Portrety nie portretowanych, w 2002 Sąsiadka wspólnie z Tadeuszem Rolke oraz w 2006 Stan wojenny. Wprawdzie kojarzony jest przede wszystkim ze swoją pracą fotoreporterską, a większość zdjęć w jego archiwum to zdjęcia prasowe z najważniejszych (głównie politycznych) wydarzeń ostatnich 40 lat, jednak już choćby wspomniane wystawy świadczą o znacznie szerszych zainteresowaniach fotografika, prezentującego obok zdjęć stricte reporterskich także fotografie artystyczne oraz te o głębokim przesłaniu społecznym.

Chris Niedenthal urodził się w Londynie w 1950 roku w polskiej rodzinie. Po studiach fotograficznych w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i… został do dziś. Współpracował z tygodnikiem Newsweek od 1978 do 1984 roku, fotografując narodziny NSZZ Solidarność i stan wojenny. W 1985 roku został fotografem kontraktowym amerykańskiego tygodnika Time, fotografując – oprócz Polski – całą Wschodnią i Środkową Europę oraz Związek Radziecki.

W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. Współpracował przez kilka lat z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis. Od 2000 roku pracuje nad osobistym projektem o dzieciach niepełnosprawnych intelektualnie. Jest autorem trzech albumów: Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty (BOSZ 2004), 13/12. Polska stanu wojennego (Edipresse 2006), In Your Face. Oblicza niedawnej przeszłości (edition.fotoTAPETA 2011) oraz autobiografii Chris Niedenthal. Zawód: fotograf (Marginesy 2011).

Kurator: Anitta Maksymowicz

Chris Niedenthal, N.N. – Niedenthal nieznany
Wernisaż: 7 listopada 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 roku
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
Zielona Góra

Dodaj komentarz