• 2012-11-29

Szymon Szewczyk i Adam Laska Optymizm

Od 16 grudnia w Rondzie Sztuki w Katowicach będzie można oglądać wystawę prac Szymona Szewczyka i Adama Laska pt. Optymizm.

Adam Laska, „Ziemia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Laska, „Ziemia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyzwanie to test własnych możliwości, podjęcie działania nie wiedząc, czy zostanie ukończone, odsuwanie myśli o porażce. Dla podejmującego wyzwanie, najważniejszy jest nieodkryty teren – cel do którego zmierza. Im bardziej nieuchwytny, tym większe emocje i pragnienie sukcesu. Podejmujący wyzwanie jest zmuszony do postawienia wszystkiego na jedna kartę. Chcąc osiągnąć cel, często musi być gotowy do poświęceń. Prace na wystawie stanowią zbiór wizualnych odniesień do zagadnienia odkryć, wyzwań, własnych ograniczeń. Interesuje nas odkrycie – jako motywacja do działania i poświęceń. Szukamy zgrzytów, niedopasowań na styku, dążenia do doskonałości i ograniczonych ludzkich możliwości.

Historia wszelkiego rodzaju odkryć zawsze toczyła się między euforią, a rozczarowaniem. Przypatrujemy się fikcyjnym pojazdom, których konstruktorom udało się z pomocą swojego geniuszu przezwyciężyć prawa fizyki. Interesują nas próby okiełznania przestrzeni przez wytyczanie umownych linii, fascynacja przeszłością ujawniająca się w przepowiedniach – zarówno głoszonych przez ludzi zapewniających o swoich nadnaturalnych zdolnościach, jak i pojawiających się w formie filmowych scenariuszy. Staramy się unikać bezpośrednich odniesień do wiedzy powszechnej, aby wydobywać indywidualny charakter stawiania sobie wyzwań. Znaleźć osobistą opowieść o odkrywcy, jako niepoprawnym optymiście.

Adam Laska, „Śnieg”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Laska, „Śnieg”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Szewczyk (ur. 1989 r.) studiuje malarstwo na ASP w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Zajmuje się między innymi malarstwem, tworzeniem obiektów z drewna, gipsu oraz okleiny, projektowaniem i scenografią. Wykorzystuje pospolite materiały nadając im nowe znaczenia.

Adam Laska (ur. 1989 r.) studiuje malarstwo na ASP w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Największą wagę przykłada do koncepcji projektu, podporządkowując mu w całości formę oraz stronę wizualną. Jego prace charakteryzują się szerokim zapleczem autobiograficznym i konceptualnym.

Szymon Szewczyk i Adam Laska Optymizm
Wernisaż: 16 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 stycznia 2013 roku
Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz