• 2012-11-29

XV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – finał

3 grudnia w Katowicach zakończy się XV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego. Podczas finału jury wybierze najlepszego mówcę.

XV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, plakat (źródło: materiał prasowy)

XV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, plakat (źródło: materiał prasowy)

W ośmiu miastach czterech województw swoje krasomówcze zdolności zaprezentowało już kilkuset uczniów. Do finału zakwalifikowało się 26 uczestników, których przemówienia będzie można usłyszeć w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Wtedy też wyłoniony zostanie  zwycięzca tegorocznego XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Swoje sześcio minutowe wystąpienia, nawiązujące do przewodniego hasła konkursu, finaliści zaprezentują publiczności i jury, któremu przewodniczyć będzie prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie odnieść się do cytatu Cypriana Kamila Norwida: Do tych, co mają tak za tak nie za nie. Bez światło-cienia, Tęskno mi, Panie! Po prezentacji uczestników jury uda się na naradę, w czasie której zostaną wybrani laureaci OKK. W tym czasie goście finałowej gali będą mogli posłuchać koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach im. Feliksa Rybickiego. Na najlepszych mówców czekają wartościowe nagrody bony o wartości od 100 do 700 złotych. Dodatkowo przyznane zostaną 3 nagrody Instytutu Języka Polskiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konkurs odbywa się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Promocja języka polskiego, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty dodaj do ulubionych. Organizatorami krasomówczych zmagań są: Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Związek Górnośląski w Katowicach oraz Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie. Impreza została objęta patronatem Rady Języka Polskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzeja Gościniaka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wiceministra Mirosława Sekuły, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Opolskiego Kuratora Oświaty.

XV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego – finał
3 grudnia 2012 roku, godz. 10.00
Sala Sejmu Śląskiego
Urząd Marszałkowski
ul. Ligonia 46, Katowice

Dodaj komentarz