• 2012-11-29

Galeria Sztuki w Legnicy – Drogi Twórcze 2012

Od 14 grudnia w Galerii Sztuki i Galerii Ring w Legnicy można będzie oglądać wystawę Drogi Twórcze.

Magdalena Hlawacz, „Cykl Legnica” (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Hlawacz, „Cykl Legnica” (źródło: materiały prasowe)

Drogi Twórcze to prezentowana co kilka lat wystawa, która jest dopełnieniem Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje, organizowanego przez legnicką Galerię Sztuki. Jej zadaniem jest monitoring twórczości i karier malarzy, którzy przewinęli się przez legnickie Promocje. Cykl Drogi Twórcze stanowi dokumentację działalności artystów, ukazuje ewolucję twórczych postaw, nowe fascynacje i zjawiska artystyczne. Wnosi również refleksję na temat znaczenia konkursów artystycznych dla kształtowania polskiej sceny twórczej i rynku sztuki.

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje, to konkurs skierowany do świeżo upieczonych absolwentów malarstwa rodzimych uczelni artystycznych – Galeria Sztuki w Legnicy organizuje od 22 lat. Od 1996 roku co parę lat prezentację uzupełnia wystawa Drogi Twórcze. W tym roku w Drogach Twórczych wzięli udział, miedzy innymi: Maciej Duchowski, Barbara Gębczak-Janas, Pascale Eliot, Daniel Perełkiewicz, Magdalena Hlawacz, Iwona Zawadzka i Paula Jaszczyk.

Paula Jaszczyk, „Obraz 11” (źródło: materiały prasowe)

Paula Jaszczyk, „Obraz 11” (źródło: materiały prasowe)

(…) W obecnej wystawie Drogi twórcze, sumującej okres 2001-07, bierze udział ponad trzydziestu artystów, tych którzy nadal są obecni i aktywni na polskiej scenie artystycznej, tych którzy nie zrezygnowali z malarstwa i ciągle ćwiczą się w tej trudnej sztuce wypowiadania się o świecie i swoim do niego stosunku. Ekspozycja ta stanowi także okazję prześledzenia dróg twórczych wybranych uczestników Promocji, dowodzi jak wielu z nich zmieniło swój image artystyczne, odchodząc od stylistyki znamiennej w czasach konkursu, w którym debiutowało… Zmiana, dojrzałość malarska , pogłębienie własnej dociekliwości… to wnioski, które nasuwają się w spotkaniu z twórczością osób reprezentatywnych dla tego konkursu.
– Andrzej Saj.

Drogi Twórcze
Od 14 grudnia 2012 roku do do 20 stycznia 2013
Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1) oraz Galeria Ring (Rynek 12)
Legnica

Dodaj komentarz