• 2012-11-28

Bohdan Sláma z nowym filmem Cztery słońca

4 stycznia na ekrany kin wchodzi film Cztery słońca, którego reżyserem jest Bohdan Sláma. Film prezentowany był podczas festiwalu Sundance.

 „Cztery słońca”, reż. Bohdan Sláma - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Cztery słońca”, reż. Bohdan Sláma - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Cztery słońca, to najnowszy obraz Bohdana Slámy, twórcy Mojego nauczyciela, Dzikich pszczół czy Szczęścia. W prezentowanym na festiwalu w Sundance filmie (to pierwsza czeska produkcja w historii, która znalazła się w konkursie tej prestiżowej imprezy) reżyser kolejny raz przygląda się współczesnej rzeczywistości naszych południowych sąsiadów. Tym razem jednak znienacka wpuszcza do niej opary palonej ukradkiem marihuany

Cztery słońca to opowieść o współczesnej rodzinie, walczącej ze swoimi słabościami, frustracjami i pokusami. Bohdan Sláma patrzy na bohaterów wnikliwie, ze zrozumieniem, właściwym Czechom dystansem i poczuciem humoru, tworząc film w tradycji najlepszych dzieł słynnego Mike’a Leigh.

Po tragiczniej śmierci mojego syna byłem przytłoczony obwinianiem siebie za wszystkie momenty, kiedy byłem złym ojcem, za wszystkie rzeczy, których dla niego nie zrobiłem, kiedy dorastał. W głowie powtarzałem sobie bez końca nasze rozmowy. I z tego właśnie narodził się bohater mojego filmu Jára. Reprezentuje on wszystkie moje porażki, ludzkie upadki, ale także moją ojcowską miłość, moją miłość do rodziny, która jest podstawą mojej egzystencji. Stopniowo pojawiały się też kolejne postaci. Podobnie jak Jára, są one pełne ułomności, niedoskonałości i chęci zmiany na lepsze. Uwielbiam w nich właśnie tę chęć.

Bohdan Sláma

W rolach głównych występują: Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Marek Šácha, Anna Bubeníková, Karel Roden.

Cztery słońca, reż. Bohdan Sláma
Premiera: 4 stycznia 2012 roku
Dystrybucja: Gutek Film

Dodaj komentarz