• 2012-11-27

Znamy laureatów 22. OPMM PROMOCJE

23 listopada w Galerii Sztuki w Legnicy wręczono nagrody laureatom 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE.

Autor: Ścibor Martyna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Ścibor Martyna (źródło: materiały prasowe organizatora)

W piątek (23 listopada) w Legnicy ogłoszono laureatów 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2012, jedynego takiego konkursu skierowanego wyłącznie do świeżo upieczonych absolwentów malarstwa. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 95 artystów z trzynastu wyższych uczelni artystycznych. Spośród 295 nadesłanych prac jury wybrało 72, autorstwa 34 artystów, które prezentowane są na wystawie w legnickiej Galerii Sztuki do 9 grudnia br.

W tegorocznym Przeglądzie dominuje tradycyjne malarstwo o wyrównanym, wysokim poziomie artystycznym. Nadesłane prace nie wiążą się w wyraźny sposób z żadną tendencją. Nie da się na ich podstawie określić dominującego dziś spojrzenia, sposobu malowania

Stwierdza jedna z jurorek, Magdalena Ujma – krytyczka i historyczka sztuki, eseistka, blogerka, niezależna kuratorka.

Zbigniew Rogalski, kolejny członek jury mówił:

Młodym twórcom nie brakuje wrażliwości plastycznej, świadomości technicznej czy technologicznej, a nawet znajomości rynku. Ale nie znaleźliśmy absolutnie wybitnej osobowości. Artysta przed laty sam był laureatem I nagrody w konkursie malarskim im. Gepperta we Wrocławiu, ma za sobą szereg wystaw w kraju i za granicą i przede wszystkim na co dzień do czynienia z malarstwem współczesnym.

Podobnie zresztą, jak pozostali członkowie jury: Jolanta Ciesielska – krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka, autorka książek oraz Andrzej Saj – krytyk i teoretyk sztuki, kurator, wykładowca, redaktor naczelny czasopisma artystycznego Format, podkreślający przy okazji długoletnią tradycję PROMOCJI – jednego z najstarszych konkursów dla młodych artystów w Polsce.

Jury jednogłośnie przyznało Grand Prix Ministra Kultury. Zwycięskie prace są szczere i niekoniunkturalne, dobre, ale nie cwane, zdecydowanie wyróżniające się od reszty – uzasadnili swój wybór członkowie komisji.

Towarzysząca tym obrazom aura intymności, oryginalny malarsko-graficzny sposób wypełniania przestrzeni, ujmująca delikatność kreski i prostolinijność robótek ręcznych – to cechy za które to malarstwo Martyny Ścibior zostało nagrodzone.

Komisja zgodnie zdecydowała także o zmianie nazwy jednej z nagród – nie przyznano Srebrnej Ostrogi za odwagę, bezkompromisowość, nowatorstwo bądź dowcip wypowiedzi twórczej. Zabrakło buntowników, pracy błyskotliwie krytycznej, wywrotowego gestu artystycznego. Twórcy coraz częściej koncentrują się na projekcji własnych, wewnętrznych światów, rzadko odnoszą się bezpośrednio do rzeczywistości zewnętrznej. Taki trend da się obserwować od paru lat. Podobnie jak powrót abstrakcji oraz feminizację Przeglądu – nie dość, że kobiety są w wyraźnej przewadze liczebnej, to jeszcze zgarniają większość nagród.

Jolanta Ciesielska

Laureaci 22. OPMM PROMOCJE 2012:

  • Martyna Ścibior (ASP Warszawa), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości 10.000 zł oraz Nagroda Kwartalnika Artystycznego EXIT
  • Monika Chlebek (ASP Kraków), Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
  • Albertyna Kacalak (ASP Wrocław), Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy oraz Nagroda Miesięcznika Artystycznego „Format”
  • Wioletta Wykowska (ASP Łódź), Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
  • Irmina Staś (ASP Warszawa),
  • Natalia Karasińska (ASP Wrocław)

Wyróżnienia Honorowe Jury:

  • Radosław Jastrzębski (ASP Warszawa), Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
  • Malwina Karp (ASP Wrocław), Nagroda BWA w Zielonej Górze

22. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE
Ogłoszenie wyników:23 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa do 9 grudnia 2012 roku
Galeria Sztuki
Plac Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz