• 2012-11-22

Opera Krakowska w Kuwejcie

Od 19 do 22 listopada Opera Krakowska gości w Kuwejcie z okazji dwudziestolecia tamtejszej filharmonii.

Opera Krakowska, fort. Archiwum Opery Krakowskiej (źródło: materiały prasowe)

Opera Krakowska, fort. Archiwum Opery Krakowskiej (źródło: materiały prasowe)

Podczas uroczystych obchodów dwudziestolecia filharmonii w Kuwejcie krakowski zespół występuje z dwoma koncertami – Galą Mozartowską i Galą Romantyczną w Sali Teatralnej National Muzeum Theatre Kuwait (19 i 20 listopada) oraz w zbudowanej na kształt wnętrza statku Sali Al Hashemi Grand Ballroom Radisson Blue Hotel Kuwait (21 i 22 listopada).

Podczas dwóch pierwszych koncertów na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego.

Orkiestra i soliści Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka wykonali fragmenty oper W. A. Mozarta. W interpretacji Katarzyny Oleś-Blachy, Agnieszki Cząstki, Tomasza Kuka i Stanisława Kufluka zostały zaprezentowane arie m.in. z oper Don Giovanni, Wesele Figara, Cosi fan tutte i Czarodziejski flet.

Koncert poprzedziła konferencja prasowa, podczas której Tomasz Tokarczyk wraz z dyrekcją The Kuwait Chamber Philharmonia, Witoldem Wnukiem i Cezarym Owerkowiczem spotkali się z przedstawicielami mediów kuwejckich.

Opera Krakowska – teatr operowy w Krakowie został powołany w 1954 roku, sięga tak naprawdę swymi korzeniami roku 1628. Wtedy to jedna z podwawelskich drukarni wydała pierwsze libretto operowe w języku polskim. Było to tłumaczenie tekstu Ferdynanda Saracinelliego Wybawienie Ruggiera z wyspy Alcyny, które trzy lata wcześniej opatrzyła muzyką Francesca Caccini. Dokumenty wskazują, że widowiska operowe prezentowane były w Krakowie w pałacu biskupa Kajetana Sołtyka i na dworze księcia Teodora Lubomirskiego. Pierwszy publiczny spektakl operowy Zemiry i Azora Ernesta Grétry’ego odbył się w marcu 1782 roku. Od tego czasu datuje się historia opery w Krakowie.

W latach 2004-2008 powstał nowy gmach Opery, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 13 grudnia 2008 roku. Zespół Opery tworzy 65-osobowa orkiestra, a także 46 członków chóru, 24 baletu oraz grupa 22 solistów.

Opera Krakowska
Od 19 do 22 listopada 2012 roku
Kuwejt

Dodaj komentarz