• 2012-11-21

1. urodziny Centrum Designu Gdynia

23 listopada Centrum Desigu Gdynia zaprasza na swoje pierwsze urodziny, połączone z wernisażem wystawy RZECZY sprawne pod kuratorstwem prof. Marka Adamczewskiego.

Szafka Mobile, proj. Michał Kracik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szafka Mobile, proj. Michał Kracik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostaną zaprezentowane produkty zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli stworzone z myślą o wszystkich użytkownikach – bez względu na wiek i sprawność psychofizyczną. Wystawa oraz cykl towarzyszących jej wykładów, które odpowiedzą na pytania: co właściwie znaczy projektowanie uniwersalne i czy osoby z dysfunkcją fizyczną lub psychiczną muszą mieć trudności z używaniem aż tylu produktów.

Wystawa RZECZY sprawne pokazuje przedmioty codziennego użytku, takie jak zegarek, talerz, rower czy krzesło, które na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie. Posiadają jednak ważne cechy, które sprawiają, że użytkowanie ich przez osoby starsze i z dysfunkcjami jest łatwe i pozwala im normalnie funkcjonować. Wszystkie przedmioty zaprojektowano zgodnie z zasadami design for all, czyli projektowania uniwersalnego. Według tej filozofii, przedmioty powinny być projektowane w taki sposób, aby mógłby być używane przez osoby o zróżnicowanych potrzebach w możliwie szerokim zakresie, bez potrzeby adaptacji. To produkty, które zostały zaprojektowane dla prawdziwych ludzi a nie statystycznych odbiorców.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wykładów i warsztatów, których celem będzie poszerzenie wiedzy na temat dostępności i poddanie dyskusji zasadności projektowania uniwersalnego. Dodatkowo, na warsztatach skierowanych do projektantów, zostaną zaprojektowane przedmioty zgodne z zasadami design for all. W programie znajdą się również warsztaty dla dzieci i młodzieży, które w interaktywny sposób będą mogły zapoznać się z tematem projektowania uniwersalnego. Pełen program wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronie internetowej centrum.

Wernisaż wystawy połączony z obchodami 1. urodzin Centrum Designu, odbędzie się 23 listopada. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 od wykładu Pete Kerchera, ambasadora organizacji EIDD Design for All Europe, który wprowadzi uczestników do tematyki design for all. Następnie odbędzie się wernisaż wystawy RZECZY sprawne, połączony z podsumowaniem rocznej działalności Centrum Designu Gdynia. Wieczór zakończą projekcje filmowe Making of Product.

1. urodziny Centrum Designu Gdynia oraz wernisaż wystawy RZECZY sprawne
23 listopada 2012 r., godz. 18.00
Galeria Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego
Gdynia

Dodaj komentarz