• 2012-11-20

Finisaż 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE

23 listopada odbędzie się finisaż 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Organizatorzy spodziewają się większości spośród 34 artystów z trzynastu rodzimych uczelni, wytypowanych przez jury do wystawy. Choć grono jurorskie zgodnie potwierdza, że tegoroczny poziom był wysoki, w dwóch etapach obrad odrzuciło 61 osób, a z niemal 300 nadesłanych prac wybrało 76.

Martyna Grzeszczak - Pieta, olej na płótnie, 150x130, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Grzeszczak - Pieta, olej na płótnie, 150x130, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młodym twórcom nie brakuje wrażliwości plastycznej, świadomości technicznej czy technologicznej, a nawet znajomości rynku. Ale nie znaleźliśmy olśnienia, kogoś kto wyraźnie zdeklasował konkurentów, a nas rzucił na kolana.

Zbigniew Rogalski, jeden z jurorów

Artysta przed laty sam był laureatem I nagrody w konkursie malarskim im. Gepperta we Wrocławiu, aktywnie tworzy i przede wszystkim – ma wiele do czynienia z malarstwem współczesnym. Podobnie jak pozostali członkowie jury: Magdalena Ujma – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, eseistka, z krakowskiego Bunkra Sztuki; Jolanta Ciesielska – krytyk i historyk sztuki, kuratorka drugiej edycji Łódź Biennale oraz Andrzej Saj – wrocławski krytyk, kurator, wykładowca, redaktor naczelny Formatu.

Pomimo braku wyraźnego faworyta, jury zgodnie wskazało laureata Grand Prix. Zgodnie zdecydowało także o zmianie nazwy jednej z nagród – nie przyznano Srebrnej Ostrogi za odwagę, bezkompromisowość, nowatorstwo bądź dowcip wypowiedzi twórczej. Zabrakło buntowników, pracy błyskotliwie krytycznej, wywrotowego gestu artystycznego. Twórcy coraz częściej koncentrują się na projekcji własnych, wewnętrznych światów, rzadko odnoszą się bezpośrednio do rzeczywistości zewnętrznej – tłumaczy Jolanta Ciesielska. Taki trend da się obserwować od paru lat. Podobnie jak powrót abstrakcji oraz feminizację Przeglądu – nie dość, że kobiety są w wyraźnej przewadze liczebnej, to jeszcze zgarniają większość nagród.

Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE to – fundowana przez patrona: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego indywidualna prezentacja w legnickiej Galerii Sztuki, której towarzyszy katalog. Prócz głównej, są też nagrody finansowe oraz rzeczowe (m.in. w postaci wystawy w bydgoskiej BWA oraz publikacji poświęconych laureatom w prasie branżowej: Exit, Format). Nazwiska kolejnych legnickich zwycięzców jak zawsze utrzymywane są w tajemnicy aż do finisażu wystawy. Sama ekspozycja potrwa do 9 grudnia br.

Justyna Teodorczyk

Erwin Wyjadłowski - Bez tytułu, olej na płótnie, 80x80, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Erwin Wyjadłowski - Bez tytułu, olej na płótnie, 80x80, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych – Promocje
Od 8 listopada do 9 grudnia 2012 roku.
Galeria Sztuki w Legnicy

Finisaż oraz ogłoszenie nazwisk laureatów: 23 listopada 2012 roku

 

Dodaj komentarz