• 2012-11-20

Pierwsze nagrody Design Alive Award rozdane

Agnieszka Jacobson-Cielecka, Wojciech Szczurek i Robert Konieczny to laureaci pierwszej edycji Design Alive Awards, które rozdano 15 listopada w poznańskim Concordia Design.

Laureaci Design Alive Award (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci Design Alive Award (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs organizowany przez magazyn i portal Design Alive jako pierwszy nagradza za kreatywne myślenie. Statuetki zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie przez Oskara Ziętę trafiły do trzech osobowości w trzech kategoriach: Animator – Agnieszka Jacobson-Cielecka, Kreator – Robert Konieczny, Kreator Absolutny – wyróżnienie – Aleksandra Gaca, Strateg – Wojciech Szczurek, Strateg – wyróżnienie – Zdzisław Sobierajski. Partnerem konkursu jest Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu.

Celem konkursu Design Alive Awards jest wskazanie na osobowości, które w dziedzinie projektowania reprezentują nowe odważne myślenie, kreatorzy nowych trendów, którzy swoim działaniem przekonują i zachęcają do działania. To wyróżnienie za kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby konsumenta nowej generacji. Kapituła konkursu składała się z autorytetów z różnych dziedzin reprezentując branże kreatywne. Jurorzy: Zuzanna Skalska (przewodnicząca), Ewa Trzcionka, Agnieszka Szóstek, Piotr Voelkel, Oskar Zięta, Ake Rudolf, Wojciech Trzcionka i Agata Kukułka. Obrady jury odbyły się listopada w Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu.

Z werdyktu jury:

Animator – Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowa School of Form, kurator wystaw i festiwali:
Za inicjowanie, animowanie i realizowanie wydarzeń, które wpływają na świadomość designu w Polsce oraz postrzeganie w świecie designu z tej części Europy. Za łączenie ludzi i pobudzanie nowych inicjatyw. Za umiejętne budowanie zespołu, w którym potrafi być dyrygentem. Za współtworzenie innowacyjnego w skali światowej programu kształcenia projektantów w poznańskiej School of Form. Za wystawy Unpolished – Young Design from Poland, Plecie się, Kto ty jesteś? oraz za sprawowanie merytorycznej pieczy nad doskonałym tegorocznym Łódź Design Festival”.

Kreator – Robert Konieczny, architekt:
Za projekt Domu Autorodzinnego jako pełnego wyrazu opracowanej autorsko nowej typologii domu dla rodzin, gdzie samochód to stały łącznik między życiem domowym a światem zewnętrznym. Za umiejętność syntezowania własnych doświadczeń oraz obserwacji życia współczesnego człowieka. Za ponadprzeciętną kreatywność oraz odwagę w stawianiu czoła projektom unikatowym i silnie skierowanym na użytkownika i jego potrzeby, często wymykające się głównym trendom oraz naukowej i demograficznej statystyce.

Wyróżnienie i miano Kreatora Absolutnego – Aleksandra Gaca, projektantka:
Za projekt Architextile dla Casalis, który łączy ponadprzeciętną estetykę z akustycznymi właściwościami. Za rozwijanie technologii tkania trójwymiarowego oraz dostosowywanie jego unikatowych możliwości do formowania przepływu dźwięku w strukturach architektonicznych. Za projekt, który dzięki autorskim, unikalnym technikom zmienia tkaninę z płaskiej w przestrzenną, przez co we wnętrzach da się rozmawiać. A tym samym design staje się realnym rozwiązywaniem problemów we współczesnym świecie.

Strateg – Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni:
Za strategię wyrastającą z miłości do Gdyni. Realizowaną w dialogu publicznym według zasad partycypacji. Za budowanie zespołu pasjonatów, dzięki którym strategia nie jest tylko dokumentem, a czytelnym wyznaczeniem celu, elastycznym względem zmieniających się warunków i oczekiwań biznesu, mieszkańców, i turystów. Za kolejne Gdynia Design Days – imprezę o lekkiej formule, edukującą o roli designu. Za inaugurację Centrum Designu Gdynia, które na co dzień realnie służy jednostkom miejskim, by design był skutecznym narzędziem tworzenia miasta nowoczesnego, przemyślanego, przyjaznego i bezpiecznego.

Strateg – wyróżnienie – Zdzisław Sobierajski, przedsiębiorca:
Za traktowanie wiedzy o designie jako integralnego elementu strategii rozwoju produktu w firmie Perfekt Sobierajski. Za wiarę w design, jako kluczowy czynnik rozwoju ekonomicznego, która doprowadziła do zatrudniania wielu utalentowanych absolwentów wydziałów projektowych. Za budowanie zespołu projektującego coraz bardziej konkurencyjne i przyjazne urządzenia medyczne, nominowane i nagradzane w międzynarodowych konkursach. W końcu za fakt, iż dzięki własnemu przekonaniu o wartości designu w biznesie stał się prawdziwym orędownikiem współczesnej przedsiębiorczości w Polsce.

Statuetki dla zwycięzców zaprojektował Oskar Zięta, a wyprodukowane zostały w trzech egzemplarzach przez jego firmę Zieta Prozessdesign z zastosowaniem autorskiej, innowacyjnej technologii FiDU polegającej na stabilizacji blachy sprężonym powietrzem.

Statuetka swoją formą realizuje założenie sieciowości w designie, którą chce propagować konkurs Design Alive Award. Przypomina postać człowieka z uniesionymi rękoma, ale jest jednocześnie miejscem łączenia elementów w sieć. Element – człowiek – projektant mając predyspozycje łączenia się z innymi, jest w stanie tworzyć rozwiązania pełniejsze i bardziej potrzebne. Oprócz prestiżowej nagrody, każda ze statuetek może funkcjonować jako bardzo użyteczny stempel – nazwisko osoby nagrodzonej znajduje się w podstawie statuetki.

Design Alive Awards 2012
15 listopada 2012 r.
Concordia Design
Poznań

Dodaj komentarz