• 2012-11-19

Gruppa, Koło Klipsa, Luxus, Łódź Kaliska w Olsztynie

Od 14 grudnia w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie będzie można oglądać wystawę okolicznościową grup artystycznych Gruppa, Koło Klipsa, Luxus, Łódź Kaliska.

Autor: Koło Klipsa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koło Klipsa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, w 1981 roku, poza wszystkimi innymi kwestiami, zdeterminowało także życie artystyczne. Jedną z charakterystycznych cech sytuacji politycznej przełomu dekady było powstanie 4 grup artystycznych, które z kolei określały życie artystyczne w swoich lokalnych środowiskach, ale też emanowały poza nie.

Wydawały własne pisemka, urządzały różne akcje i spotkania, zadziwiały swoją intensywną aktywnością. Choć dostrzegano i doceniano ich niebywałe znaczenie od dawna, to nigdy nie poświęcono im wspólnej wystawy, nie powstała też żadna praca wyłącznie im zadedykowana. Pierwsza pojawiła się Łódź Kaliska (1979) następne – Gruppa, Luxus i Koło Klipsa powstały na początku lat 80., choć rozrzucone w czasie, to jednak łączy je wspólna podstawa ideowa.

Wystawa okolicznościowa jest więc wprawdzie bardzo syntetycznym szkicem, ale za to pionierskim, prezentującym po raz pierwszy skonfrontowane ze sobą cztery grupowe postawy i profile kilkunastu artystów związanych z Łodzią, Poznaniem, Wrocławiem i Warszawą. Tak wyglądała wówczas sztuka.

Paweł Sosnowski

Współpraca: Galeria Propaganda

Gruppa, Koło Klipsa, Luxus, Łódź Kaliska
Wernisaż: 13 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20 stycznia 2013 roku
Galeria Sztuki BWA
Al. Marszałka J. Piłsudzkiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz