• 2012-11-19

Andrzej Dudziński Pod lekkim napięciem

Od 30 listopada w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie będzie można oglądać wystawę prac Andrzeja Dudzińskiego pt. Pod lekkim napięciem.

Wystawa Andrzeja Dudzińskiego „Pod lekkim napięciem”, CSM, Tarnów, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Andrzeja Dudzińskiego „Pod lekkim napięciem”, CSM, Tarnów, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

 W odróżnieniu od tradycyjnego kolażu, gdzie artysta wykorzystuje fragmenty nie swoich prac, materiałem wyjściowym każdej kompozycji są moje fotografie oraz elementy graficzne mojego autorstwa. Sposób ich wykorzystania ma na celu znalezienie przestrzeni pomiędzy fotografią a obrazem. Cykl jest zwieńczeniem moich wieloletnich poszukiwań polegających na użyciu materii fotograficznej jak materii malarskiej.

Andrzej Dudziński

Andrzej Dudziński za początek swojej pracy twórczej uważa rok 1972. Jest to rok jego powrotu z Londynu i rozpoczęcie stałej współpracy ze Szpilkami, a potem z Literaturą, Kulisami i Polityką. W latach 1970-72 Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z pismami undergroundu OZ, Ink, Frendz i Time Out.

Po powrocie do Polski, w nieco odmienionym klimacie szybko ustalił swoje nazwisko między innymi dzięki Dudiemu – rozczochranemu ptakowi, kontestującemu socjalistyczną rzeczywistość co tydzień w Szpilkach. Jego prace publikowały czołowe pisma polskie. Ponadto Dudziński projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie żoną, Magdą Dygat ) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją i wystawiał swoje prace w czołowych galeriach.

W 1977 roku Dudziński został zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen, Kolorado. Po przyjeździe do Stanów postanowił zamieszkać w Nowym Jorku. Podjął współpracę z czołowymi pismami amerykańskim. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką prasową i fotografią. W 1999 roku zaczęła się stała współpraca Dudzińskiego z Galerią Miejską w Tarnowie, której dyrektor Bogusław Wojtowicz był kuratorem wielu znaczących wystaw w kraju i zagranicą. W 2001 roku Sopot nadał Andrzejowi Dudzińskiemu tytuł Honorowego Obywatela.

W kwietniu 2009 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich. Obecnie reżyseruje film animowany Zwariowany kawałek czegoś, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Organizatorami wystawy są: Centrum Sztuki Mościce, BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Zachęty Sztuk Pięknych

Andrzej Dudziński, Pod lekkim napięciem
Wernisaż: 30 listopada 2012 roku
Centrum Sztuki Mościce
ul. Traugutta 1
Tarnów

Dodaj komentarz