• 2012-11-16

30. Międzynarodowy Festiwal Bardów w Warszawie

17 listopada w Warszawie rozpocznie się 30. Międzynarodowy Festiwal Bardów.

Plakat 30. Miedzynarodowego Festiwalu Bardow (źródło: materiały prasowe)

Plakat 30. Międzynarodowego Festiwalu Bardów (źródło: materiały prasowe)

OPPA 2012 – 30. Międzynarodowy Festiwal Bardów to kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. OPPA to festiwal niekomercyjny, który jest odpowiedzią środowiska bardów na tandetę masowej rozrywki. Od swych narodzin w 1978 r. OPPA stała się jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce.

OPPA, to jedyny w kraju festiwal, gdzie każdy wykonawca jest także autorem tekstu i kompozytorem muzyki.

Program festiwalu:

 • 17 listopada – półfinał konkursu OPPA 2012
  Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie: Mariusz Ziółkowski.
 • 18 listopada – finał konkursu OPPA 2012
  Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania Złotą Piątkę laureatów. Po przerwie śpiewa Egon Alter – laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2011. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory – różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty.
  Prowadzenie: Mariusz Ziółkowski.
  Skład Jury OPPA 2012: Ewa Paczoska (przewodnicząca), Barbara Podmiotko, Jaga Koftowa, Adam Sławiński, Jakub Sienkiewicz, Tomasz Szwed i Piotr Bakal.
 • 19 listopada – Bardowie bez granic – koncert międzynarodowy
  Aleksander Bal (Białoruś), Manfred Maurenbrecher (Niemcy), Krzysztof Daukszewicz (Polska)
  Zgodnie z koncepcją cyklu Bardowie bez granic realizowaną do tej pory w ramach festiwalu OPPA, artyści występujący w tym koncercie reprezentują różne spojrzenia na piosenkę autorską i różne koncepcje artystyczne. Teksty piosenek bardów zagranicznych są przetłumaczone na język polski i wyświetlane na dużym ekranie w czasie występów ich twórców.
 • 20 listopada – Zegar z kukułką – reaktywacja
  Po 30 latach reaktywuje się jedna ze znanych grup działających w środowisku tzw. piosenki studenckiej na przełomie 70. i 80. lat ubiegłego wieku. Jej trzonem są śpiewający autorzy: Ewa Gaworska i Marek Majewski. Ewa – na co dzień naukowiec i wykładowca filologii polskiej, poetka, autorka lirycznych piosenek znanych i śpiewanych do dziś, jak np. Ballada na drogi złe, Stacja jutro, czy Dom w górach. Marek – zawodowy satyryk, nie stroniący jednak od twórczości lirycznej i balladowej. I właśnie w tym nurcie specjalizował się przed laty zespół Zegar z kukułką. W programie znajdą się stare i nowe piosenki.
 • 21 listopada – Andrzej Korycki i Dominik Żukowska- piosenki Bułata Okudżawy.
  Pierwszy z dwóch koncertów poświęconych Bułatowi Okudżawie dla uczczenia 15 rocznicy śmierci Artysty. Andrzej Korycki, to autor, kompozytor i pieśniarz wywodzący się z nurtu piosenki żeglarskiej. Wraz z Dominiką Żukowską przygotowali i wykonują od kilku lat program złożony z piosenek Bułata Okudżawy.
 • 22 listopada – projekcja filmu dokumentalnego o Bułacie Okudżawie
  Film przedstawia unikatowe nagrania z koncertów Bułata Okudżawy z archiwum Gosteleradio (pochodzące z różnych lat). Film zawiera fragmenty wywiadu z Bułatem Okudżawą, w którym poeta odpowiada na fundamentalne pytania dotyczące jego twórczości, a także obszerne fragmenty jednego z koncertu w Centralnym Domu Literata w Moskwie z 1992 r. Koncert Bułatowi Okudżawie w 15 rocznicę śmierci. Występują: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Andrzej Ozga, Aleksander Trąbczyński, tekst biograficzny o Okudżawie: Anna Żebrowska, czyta Krystyna Czubówna, akompaniuje zespół pod kierownictwem Artura Krawczyka (kontrabas, aranżacje), Maciej Chwała (piano), Marcin Dąbrowski (gitara), Rafał Grząka (akordeon)
 • 23 listopada – Premiery i interpretacje – koncert galowy OPPA 2012. Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
 • Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.
  Występują: Marek Andrzejewski, Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Krzysztof Jurkiewicz & SCOB, Tomasz Kordeusz, Jacek Łapot, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Karol Płudowski, Jakub Sienkiewicz, Basia Stępniak-Wilk i Tomasz Szwed. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie – Jacek Łapot.
 • 24 listopada – Wielki Koncert Jubileuszowy 30. OPPA. To retrospektywa Festiwalu poprzez jego trzydzieści edycji. Występują niemal wszyscy laureaci głównych nagród od 1978 roku do 2011: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Jacek Kleyff, Bogusław Diduch, Ryszard Makowski, Tomasz Olszewski, Konrad Materna, Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, Ewelina Marciniak, Małgorzata Wojciechowska, Michał Rogacki, Tatiana Bielanohaja, Mateusz Rulski, Dominika Barabas, Kamil Wasicki i Przemysław Kmietjan. Akompaniuje zespół Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie – Paweł Sztompke.
 • 25 listopada ˜– OFF OPPA – scena otwarta. To kilkugodzinny maraton piosenkarski. Wystąpić mają szansę wszyscy, którzy śpiewają piosenki autorskie (własny tekst i muzyka) pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia się. Do tego koncertu nie ma żadnych eliminacji. Jest to również szansa do zaprezentowania się w nieco szerszym repertuarze niż w konkursie. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodaj komentarz